Amaç, Başarı, Gelişim, Hayaller, Kariyer

Yaptığın İşi Seviyor musun?

Yaptığın İşi Sevmek… Çalışırken bazen çok yorulduğunu düşünürsün ve yaptığın işi yarım bırakmak hissi doğar. Böyle bir durumda önünde iki seçenek durur. Ya çalışmayı bırakırsın ya da disiplin yeteneğini kullanır ve çalışmaya devam edersin. Bu ayrım çok önemlidir. Dünya üzerinde başarılı olmuş ve olamamış insanları birbirinden ayıran nokta tamda burasıdır.

Bu noktaya geldiğinde karar vermekte zorlanıyorsan ve zaman zaman çalışmayı bırakmak yönünde bir karar veriyorsan bir sorun var demektir. Demek ki çalıştığın alan senin için sadece bir iş ve para kazanma aracı teşkil ediyor. Böyle düşündüğün sürece bu ayrım noktasında seni başarıya götürecek kararı vermen çok zor olacaktır.

Eğer çalışmayı bırakırsan elbette kimse sana bir şey demez. Bu senin kişisel seçimindir, ama şunu da unutma ki çalışmayı bıraktığın noktada artık hayallerinden de vazgeçmiş olursun. Eğer hayatını iyi yönde değiştirmek ve hayallerine ulaşmak istiyorsan, çalış ve çalıştığın alanı bir tutku haline getir. Bunu yaptığında yukarıda bahsettiğim ayrımda bir karar vermek zorunda da kalmayacaksın, zira o ayrımı hiçbir zaman yaşamayacaksın.

abstract art blaze bonfire
Photo by Pixabay on Pexels.com

Çalışırken kendini çok yorulmuş hissediyorsan bu her zaman senin fizik olarak veya zihnen yorulduğun manasına gelmez. Bazen çalıştığın alan ve yaptığın iş senin hayattaki amacınla uyumsuz olduğunda çalışmaktan kaçmaya ve çalışmamak için bahaneler uydurmaya başlarsın. O yüzden yorulduğunda şu anda yaptığım şey bu hayattan beklentimle uyumlu mu diye kendine sor. Belki de farkında olmadan kendine koyduğun hedeflerden ve amaçlardan uzaklaşmışsındır. Yaptığın İşi Sevmek…

Böyle bir durumda bir kâğıt kalem al ve hayattaki amacının ve hedeflerinin ne olduğunu açık şekilde yaz. Yazdıktan sonra bunu sesli şekilde oku. Şu anda yapmakta olduğun şey bu amaç ve hedeflerle uyumlu mu? Bu soruya evet cevabını gönül ferahlığıyla veremiyorsan, hayatın günlük ihtiyaçlarına yenik düşmüşsün ve amacından sapmışsındır.

Bu noktada yaptığın işe tutkunu kaybetmişsin demektir. Ya yaptığın işi değiştir ya da yaptığın işi tutkuyla yapmaya başla. Eğer yaptığın işi para veya güç için değil daha iyiye olan tutkun için yapıyorsan karşına çıkan zorluklarla başa çıkmak için gereken enerjiyi yine kendi içinde bulursun. Bunu yaptığın zaman eğitim ve iş hayatında beyaz bir sayfa açıp, sıfırdan başlıyormuş gibi hissedersin. İşte bu başarıya yakın olduğunun en önemli göstergesidir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere… Yaptığın İşi Sevmek…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s