Eğitim, Gelişim, Kariyer, Plan, Zaman Yönetimi

Zor İşleri Kolaya Çevirme Sanatı

Multitasking nedir? Gün içinde masana oturup yapman gereken şeyleri düşündüğünde nereden başlasam diye düşündüğün zamanlar oluyordur. Çoğu zaman yapman gerekenler listesinin uzunluğunu görüp masadan kalktığın ve çalışmayı ertelediğin zamanlar da oluyordur. Bunun sebebi bütün yapman gerekenleri aynı anda düşünüp beynini bunların tümü ile yormandır.

Bunu bir bilgisayar gibi düşünebilirsin. Bilgisayarda aynı anda 15-20 sayfa açtığında bilgisayarın çalışması yavaşlar ve bazen kitlenip çalışmayı durdurabilir. Aynı şekilde beynin de birden fazla konuyu aynı anda düşünmek zorunda kaldığında gerçek performansını göstermekten uzaklaşır. Multitasking nedir?

Beynimiz aynı anda birden fazla konuyla meşgul olabilir ancak böyle bir durumda potansiyelinin ancak belli bir kısmını kullanabilir. Aynı bilgisayarlarda olduğu gibi beynimizde ancak belli sayıda bilgiyi hafızada tutmayı başarabilir. Bu hafızanın kapasitesini aşacak şekilde bir yükleme yaptığında yüklenen şeylerin bazıları gereken ilgiyi görmez.

red dahlia flower
Photo by Pixabay on Pexels.com

Bu sebeple yapılacak birçok iş de olsa, bir seferde birden çok konuyu aynı anda düşünmek kendine yapabileceğin en kötü şeydir. Birden çok sorunla uğraşıyorsan bunların hepsini aynı anda çözmeye çalışman da beyninin kapasitesini boşa harcaman sonucunu doğurur.

Daha kötüsü, birden fazla işe aynı anda kafa yorduğunda yaptığın işte hata yapma olasılığın çok yükselir. Örneğin araba kullanırken cep telefonu ile ilgilenmek trafik kazalarının en büyük sebeplerinden biridir. Beynini cep telefonunun sana sunduğu bilgilere ayırırken arabayı kullanırken göstermen gereken dikkati göstermezsin.

Dolayısıyla, yapman gereken işleri yaparken veya karşına çıkan sorunları çözerken en etkili yol tek seferde tek şeyle ilgilenmektir.

Bunu yaparken elindeki işlere bir göz at ve en önemli olan üç tanesini belirle. Daha sora bu üç tane işe bak ve bunlar arasında da en önemli ve acil olanını belirle.

Bu işi belirledikten sora, bu işi takriben her biri 20 dakika kadar sürecek alt parçalara ayır. Bu alt parçaları bir kâğıda yaz. Yazmak yapman gerekenleri aklında tutmaktan çok daha etkili bir yöntemdir. Böyle yaparak daha sonra bir yoğunluk anında yapman gerekenleri unutmayı engellemiş olursun.

Örneğin, sınav için 200 sayfalık bir kitabı okuman gerekiyorsa, bunu yapılacaklar listene “kitabı oku” şeklinde yerleştirme. Her seferinde 5-10 sayfa okuyacak şekilde bir plan yap. İlk 10 sayfayı okuduğunda yapman gerekenler listesindeki ilk maddenin üstünü çiz. Bu sana planında bir şeyleri tamamladığın hissini verir ve motivasyonunu artırır.

Bu şekilde gün içinde çalışmanı tamamladığında, ertesi günün planını ve önceliklerini belirle. Yarın yapman gereken en önemli üç işi belirle ve bunları önem ve aciliyet sırasına göre planla. Güne yapabildiğin kadar erken başla ve öğlen olmadan bu işlerden iki tanesini bitirmeye çalış.

Bunları yaparak beynini aynı anda birden fazla işle meşgul etmeden, büyük işleri küçük parçalara ayırarak eğitim ve iş hayatındaki hedeflerine çok daha etkili şekilde ulaşmış olursun. Bu sistemi uygulayarak tamamlayamayacağın iş yok. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere… Multitasking nedir?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s