Amaç, Başarı, Gelişim, Yetenek

Zeki İnsanlar Farklı Fikirlerden Beslenir

Farklı fikirler… Eğitim ve iş hayatında karşına binlerce farklı insan çıkar. Bu insanların her birinin kendi bildikleri, düşündükleri ve inandıkları vardır. Birden fazla sayıda düşünce bir araya geldiğinde bazı düşüncelerin birbiri ile uyumsuz olması çok doğaldır. Böyle durumlarda ilk tepki kendi düşündüğünü savunup, karşındakinin söylediğini çürütmeye çalışmaktır.

Bunu yaparken karşındakinin düşündüğünü ortadan kaldırırsan eğitim ve iş hayatında senin dediğinin geçerli olacağına inanırsın. Halbuki ortada bu şekilde bir çekişme söz konusu değildir. Ortada söz konusu olan bir çözüme işaret eden birden fazla yoldur. Bu yollar birbirlerinin eksiklerini kapatabileceği gibi iyi olan yanlarını da daha mükemmel hale getirebilir.

Dolayısıyla senin aksine düşünen okul arkadaşının veya iş arkadaşının söylediğinin yanlış olduğunu iddia ve ispat etmeye çalışmak yerine, bu yeni fikirden neler alıp kendi düşündüklerini daha iyiye götürebileceğini düşün. Her insan yetişme sürecinde ve eğitim ve iş hayatında edindiği farklı deneyimler dolayısıyla değişik düşünce yapılarına sahiptir. Dolayısıyla, bir başkasının düşündüğü yanlış olmaktan ziyade senin aklına gelmeyen bir noktayı gösterir. Bu farklı noktaları kendi düşünce sistemine dahil edebilirsen ve fikirlerini başkalarının görüşleri doğrultusunda mükemmel hale getirirsen hem eğitim hem de iş hayatında çok büyük başarıları yakalarsın.

abstract painting
Photo by Zaksheuskaya on Pexels.com

Bu sebeple, eğer birisi senin düşündüğünden farklı bir yöntem önerirse veya senin önerinde değişiklik yapılması gerektiğini söylerse, sinirlenme. Sakin şekilde ne demek istediklerini düşün. Bu fikirden ne kazanabilirim ve kendi fikrimi nasıl daha mükemmele götürürüm diye kendine sor. Bunu yaptığın noktada kendinden hiçbir şey kaybetmediğin gibi potansiyel olarak hiç bilmediğin bir düşünce dünyasının nimetlerinden yararlanmaya başlarsın.

Şunu aklından çıkarma, eğitim ve iş hayatında farklı fikirler aynı sorunu farklı yollarla çözmeye çalışan insanların sunduğu alternatif fikirlerdir. Kimse senin fikrini çürütmeye uğraşmıyor. Herkes yapılması gereken işi nasıl daha iyi yaparım diye düşünüyor. O yüzden senden farklı fikirler sunan insanları rakiplerin olarak değil takım arkadaşların olarak görmeye başla. Böyle yaparsan birden fazla beynin gücünü aynı anda kullanabilirsin.

Bunu yaparken kendi düşündüklerine aykırı fikirleri incelediğinden içten içe sıkıntı ve stres duyabilirsin. Böyle düşünmen sadece farklı fikirlere kapalı olmandan kaynaklanır. Zaman içerisinde pratik yaparak ve farklı fikirleri analiz etmeye ve kullanmaya devam ederek içindeki bu olumsuz düşünce ve duygulardan da kurtulursun.

Bunu yapmaya başladığında kendine olan güveninin her geçen gün arttığını göreceksin. Ayrıca kendi fikirlerini bu yöntemle mükemmel hale getirdiğinden sürdürülebilir başarıya ulaşman da çok daha kolay ve hızlı hale gelir. Bugünden itibaren okulda ve iş yerinde senden farklı düşünen insanların söylediklerine daha çok kulak ver ve ne demek istediklerini anlamaya çalış. Bunu yaptığında daha önce hiç farkına varmadığın yeni şeyler öğreneceksin. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere… Farklı fikirler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s