Amaç, Başarı, Hayaller

Başarı Korkusu Bir Engel Olabilir mi?

Başarısızlık korkusu… Hayallerine ulaşırken karşına hiçbir engel çıkmayacağını düşünüyorsan gerçek olmayacak kadar güzel hayallerin olduğunu söyleyebilirim. Engelsiz bir hayal mümkün değildir. Eğitim ve iş hayatında hedefe giden yol küçük ya da büyük engelleri içinde barındırır.

Esasında bu engellerin varlığı sandığın kadar kötü değildir. Engeller başarılı insanlarla başarısız insanlar arasındaki farkı ortaya çıkartır. Başarılı insanlar engelleri hedeflerine giden yolda aşacakları tümsekler olarak görürler ve hatta engellere hayatlarını tek düze olmaktan kurtardığı için içten içe bir sevgi duyarlar. Buna karşılık, başarısız insanlar için engeller hayallerine giden yoldan caymak ve hedeflerinden vazgeçmek için birer vesile niteliğindedir. Bu tarz insanların zaten hayallerinin peşinden gitmek potansiyeli ve gücü yoktur, yollarına çıkan en küçük engel onları yoldan çevirmek için yeterli olacaktır.

Hayallerine giden yolda özellikle karşına çıkan ilk engele dikkat et. Bu ilk engel karşısında verdiğin karar eğitim ve iş hayatında başarını çok büyük oranda etkileyecektir. Eğer engel karşısında daha fazla ilerleyemeyeceğine karar verirsen, hayaline giden yoldan çıkar ve tek düze hayatına devam edersin. Buna karşılık, engel karşısında devam kararı verirsen, bu engeli bir noktada aşar ve yoluna devam edersin. İlk engeli aştıktan sonra ya karşına başka engel çıkmaz ya da artık cesaret kazandığın için sonraki engelleri aşmak çok daha kolay olur.

Engeller sadece hayallerine ulaşmanı sağlayan kapılardır. Bu kapıları açmak azmi ve cesaretini gösterirsen potansiyelinin %100’ünü gerçekleştirebilirsin. Aksi halde elindekiyle yetinir ve kendin de dahil kimsenin hatırlamayacağı bir hayat geçirirsin.

panoramic view of sea against blue sky
Photo by Pixabay on Pexels.com

Elbette ki sana karşına çıkan engellerin aşılmaz olduğunu söyleyenler çıkacaktır. Daha önce bunu kimsenin yapamadığını söyleyenler olacaktır. Böyle durumlarda yapman gereken dış dünyanın söylediklerine kulaklarını kapatmandır. Önemli olan insanların senin karşındaki engel hakkında ne düşündükleri değil, senin kendin ve kendi yapabileceklerin hakkında ne düşündüğündür. Başarısızlık korkusu…

Bunu bir futbol maçına benzetebilirsin. Hiçbir maç oynanmadan kazanılmaz. Maç sırasında gol yiyebilirsin, sana faul yapılabilir, hatta bazen bu fauller dolayısıyla sakatlanmalar olur. Ama bütün bunlar olacak korkusuyla maça çıkmazsan hem korkak ilan edilir, hem de maçı oynamadan kaybedersin.

Hayaline giden yolda karşına çıkan engeller sana hayaline yaklaştığını gösteren işaretlerdir. Engelleri aşamayacağından korkma, içinde engellerin karşısına çıkmak cesaretini koruduğun sürece eninde sonunda hayaline ulaşırsın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…Başarısızlık korkusu…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s