Amaç, Gelişim, Hayaller, Yetenek

Her Şeyi Değiştiren Bir Karar

Karar nasıl alınır? İş veya eğitim hayatında hedeflerin var ancak bunlara nasıl ulaşacağını bilmiyor olabilirsin veya bu hedefleri ulaşmanın senin elinde olmadığını düşünüyor olabilirsin. Ancak burada önemli olan senin ne düşündüğündür. Sen ne düşünüyorsun ve ne yapmaya karar veriyorsun? Oturup beklemeye mi yoksa bilinçli bir karar alıp istediklerinin peşinden gitmeye mi?

Hayallerine ve hedeflerine giden yol senin alacağın ilk karar ile başlar. Aldığın kararın hiçbir şeyi değiştirmediğini düşünme. Senin aldığın karar hayallerine giden yolun başlangıç noktasıdır. Gerçekleşmesini istediğin şey sadece senin çalışmana değil başkalarının kararlarına tabi olsa da sen bugün derhal bir karar al ve hayallerinin peşinden gideceğini kendine söyle.

Garip şekilde gerçekleşmesini istediğin şeyler başka değişkenlere bağlı olsa da, sen bir kez karar alıp önce kendini inandırdığında gerçekleşmesi gerekenler tek tek kendiliğinden gerçekleşir. Bu çok garip bir durumdur. Daha önce gerçekleşeceğine dair hiçbir işaret olmayan şeyler sen karar aldıktan sonra sanki senin kararını bekliyormuş gibi tek tek gerçekleşmeye başlar. Hayatını değiştirmek…Karar nasıl alınır?

sea beach holiday vacation
Photo by Public Domain Pictures on Pexels.com

Örneğin, iş yerinde bir üst seviyeye yükselmek hayalin varsa ama önünde senden önce yükseleceğini düşündüğün başkaları varsa, bu seni karar almaktan alıkoymasın. Otur ve iş yerinde yükselmek istediğine ve buna niyet ettiğine dair bir karar al. Bunu bir kenara yaz ve daha sonra gerçekleşmesini izle. Olması gerekenler tek tek gerçekleşmeye başlar. Bu sürecin devam etmesi için her akşam kendine aldığın kararı hatırlat ve aldığın karar doğrultusunda gerçekleşen şeyleri not al. Göreceksin ki sen bir kez karar aldığında sanki her şey senin kararını beklercesine hareketlenecek.

Bunu yaparken kendinden ve kararından emin ol. Eğer kendi kararına kendin inanmazsan ve gerçekleşeceğinden emin olmazsan o zaman bu süreçte de hiçbir zaman emin olamazsın. O yüzden hayalinle ilgili bir karar al ve kararının gerçekleşeceği konusunda kendine ve kararına güven. Eğitim ve iş hayatında attığın adımlarda temkinli hareket edebilirsin, ancak kurduğun hayallerde ve aldığın kararlarda temkinli hareket etmene gerek yok. Kararını aldıktan sonra sanki gerçekleşmesi için sadece biraz zaman geçmesi gerekiyormuş gibi düşün ve tereddüt etmeyi bırak.

Karar alırken net ol. Şu olursa böyle yapacağım veya böyle hissedersem şöyle yapacağım gibi kararlar alma. Senin kendinden emin ve tereddütsüz kararın, hayalini gerçekleştirmen için ihtiyaç duyduğun tüm kaynakları tek tek ayağına getirecektir.

Bu şekilde bir karar aldığında ve aldığın kararın gerçekleşeceğinden emin olduğunda hemen ertesi gün kararının gerçekleşmesine yönelik gelişmeler olduğunu görürsün. Birden fazla karar aldığında, her gün birkaç kez kararlarının gerçekleşmesine yönelik gelişmeler görürsün. Bunlar gerçekleştikçe ulaşmak istediğin hayaline giden yolda senin ne yapman gerektiği de daha açık hale gelir. Sen de kararının gerçekleşmesi için gerekli çalışmayı yaptığında başarıya ulaşmaman için hiçbir sebep kalmaz.

Bu yöntem belirsizlik anlarında da çok işe yarar. Bazen eğitim ve iş hayatında belirsizlikle karşı karşıya kalırsın ve ne yapacağını bilemezsin. Böyle durumlarda, işlerin nasıl ilerlemesini istiyorsan o yönde bir karar al ve kararından emin ol. Kısa bir zaman içinde ortaya çıkan gelişmeler belirsizliği ortadan kaldırır ve sana nasıl çalışman gerektiğine dair de bir ipucu verir. Böylece belirsizlikten kurtulduğun gibi başarıya doğru yolculuğuna tam hız devam edersin.

Bu gelişmeler her zaman senin beklediğini gelişmeler olmaz. Bazen beklemediğin şeyler hayallerine ulaşmana yardımcı olabilir. Böyle durumlarda kararına olan güvenini kaybetme ve her gün kararını kendine hatırlat.

Bu yönteme göre düşünce sistemini ve karar mekanizmanı kurduğunda gerçekleşmesini beklemediğin hayallerinin ne kadar kolay şekilde gerçekleştiğini görecek ve şaşıracaksın. Unutma ki hayallerine ve başarıya giden yol senin alacağın bir kararla başlar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere… Karar nasıl alınır?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s