Amaç, Üniversite, Kariyer, Yetenek

Başarı İçin Kendinizi Dinlemeye Başlayın

İç ses nasıl dinlenir? İçindeki sesi dinle… Başka insanların senin hakkında ne düşündüğüne ne kadar önem veriyorsun? Bu soruya kendinden emin şekilde ve hiçbir şüphe duymadan hiç önem vermiyorum diyemiyorsan yanlış yoldasın. Başka insanların senin hakkında düşündüklerine harcadığın zaman ve enerji senin yapabileceklerine engel olur. Başkalarının senin hakkındaki fikirlerine kafa yormak sana hiçbir şey kazandırmadığı gibi senin potansiyelinin tamamını gerçekleştirmene de engel olur.

Senin yapabileceklerin ve yapamayacakların hususunda fikrine değer vermen gereken sadece tek kişi var: Sen. Senin dışındaki hiç kimse senin içinde bulunduğun koşulları, yeteneklerini, duygularını, düşüncelerini ve korkularını senin kadar bilemez. Sana ne kadar yakın olursa olsun tüm bunları tam anlamıyla bilen tek kişi yine sensin. Ancak tüm bu söylediklerimle tezat şekilde, kendi fikirlerine en az değeri veren yine kendinsin. Başkalarının fikirlerine harcadığın zaman ve enerjiyi kendi fikirlerine odaklanmaya harca. Senin gerçek hazinen kendi fikirlerindir. Kendi fikirlerin nasıl yol alman gerektiğini ve neleri yapabilip neleri yapamayacağını gösterir. O yüzden başkalarının söylediklerine kulak asma, kendi fikirlerine kulak ver.

Hayatın hiç değişmeyen kurallarından bir tanesi insanların değişime ve yeniliğe tepki göstermesidir. Sen eğitim ve iş hayatında yeni kararlar alıp daha iyiye olan bir yolculuğa çıktığında, en yakınındakilerden başlayarak birçok insandan olumsuz şeyler duyarsın. Bunu garip karşılamamak lazım. Zira sen bu kararı alarak onların almaktan korktukları bir karar almış oldun. Başarılı olmaya karar verdin. Onlar içlerinde duydukları korkuyla seni bu karardan vazgeçirebilmek için olumsuz fikirlerini senin yüzüne vuracaklardır. Bu noktada yapman gereken dışarıdan gelen seslere değil, içinden gelen sese yani kendi fikirlerine kulak vermektir.

anise aroma art bazaar
Photo by Pixabay on Pexels.com

Kendi fikirlerini takip edip başarısız olduğunda, yine o başkaları ben sana demiştim diyecek. Böyle bir durumda aklından çıkarmaman gereken bir şey var. Aslında sen başarısız olmadın, sadece yeni bir şey öğrendin. İstediğin şey gerçekleşmediğinde bu durumun objektif olarak dünya üzerinde olumlu ya da olumsuz bir anlamı yok. Seni asıl korkutan ve endişeye sürükleyen bu duruma ve başkalarının söylediklerine kendi içinde verdiğin değer. Eğer sen bu durumu olumsuz bir durum olarak değil de sana yolculuğunda bir şey öğreten olumlu bir gelişme olarak düşünürsen, o artık olumlu bir gelişmedir. Bunun aksini düşünmek istersen senin düşündüğün şekilde aksi doğru olacak. İç ses nasıl dinlenir?

Başarısız olmaktan korkma. Başarısız olmak en az başarılı olmak kadar güzel bir şey. Başarısız olduğunda bir sonraki sefer başarılı olmanı kolaylaştıracak birçok şey öğrenmiş olursun. Yeter ki başarısızlığın arkasındaki sebepleri gerektiği şekilde incele ve öğrenmeye gayret et, gerisi çorap söküğü gibi gelecek. Eğitim ve iş hayatında başarısız olmak başarılı olmanın bir ön koşuludur ve tüm başarılı insanlar daha öncesinde onlarca kez başarısız olmuşlardır.

Okulda ve iş yerinde korkup yeni fikirler üretmekten çekinirsen belki kısa vadede başarısızlık duygusunu tatmazsın, ama başarılı da olamayacağın çok açık bir gerçektir. Olaya uzun vadede baktığımızda ise, yeni fikirler üretmeyen ve statükoyu korumaya çalışanlar her zaman başarısızlığa mahkûm olur. Önemli olan kendi fikirlerinin ve çalışma azminin farkında olmak ve onun peşinden gitmektir.

Kendine güven. Kendi fikirlerine güven. Eğer bir konuda başarılı olacağına inanıyorsan bu inancının peşinden git. Bu süreçte başkalarının seni yolundan çevirmesine izin verme. Senin başarılı olmandan korkanlar seni bu fikrinden caydırmaya çalışacak ama önemli olan senin kendine saygını ve kendine güvenini korumandır. Bunu yapabildiğin zaman gerçek manada başarılı bir insan olmuş olursun. Bunu yaparken de başarısız olmaktan korkma ve her başarısızlıktan bir şeyler öğren. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere… İç ses nasıl dinlenir?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s