Başarı, Eğitim, Gelişim, Kariyer, Yetenek, İş Hayatı

Kırılmak istemiyorsan, kendini yere bırakmayacaksın…

Nasıl başarılı olunur? Başarı nedir? Bir zamanlar çokça seyredilen Ezel dizisinden bir replikle başlayalım yazımıza: “Kırılmak istemiyorsan, kendini yere bırakmayacaksın.”

Etrafımızda gerçekleşen olaylara kuşkuyla yaklaşmak çoğu zaman doğruyu bulmak için sürdürdüğümüz yolculukta bize yardımcı olur. İlk bakışta iyi gibi gördüğün birçok şeyi derinlemesine incelediğinde kötü çıkabileceği gibi, bunun tam aksi de söz konusu olabilir. Dolayısıyla, eğitim ve iş hayatında bize her denileni doğru kabul etmek yerine olaylara ve bilgilere kuşkuyla yaklaşmak başarılı olmak için gerekli bir tutumdur.

Ancak bu tutumu olması gerekenin ilerisine taşıyıp, kendinden ve kendi yeteneklerinden kuşku duyacak bir duruma gelmemek gerekir. Kendi yeteneklerine ve yapabileceklerine olan inancına hiçbir şüphe lekesi sürmemelisin. İnsanoğlu kendine ve yapabileceklerine olan güveni arttıkça daha başarılı olur. Buna karşılık, kendi kabiliyetlerin hakkında sürekli bir şüphe içindeysen kaybedersin. Eğitim ve iş hayatında karşına zor bir soru veya zorlu bir durum çıktığında “Acaba bunun üstesinden gelebilir miyim?” diye sorma. O zorluğun üstesinden gelebileceğine kendini inandır. Böyle düşündüğünde aklında toplanan şüphe bulutlarını dağıtırsın. Kendine inancın ve güvenin tam olduğunda yeteneklerini ve potansiyelini de tam anlamıyla gerçekleştirirsin.

Bunu yapamazsan, şüphe denizinde yüzmeye başlarsın. Böyle bir durumda yapabileceklerini dahi yapamaz hale gelirsin. Yani, başarısızlığın formülünü adım adım uygulamaya geçirirsin. Bizim kültürümüzde kendine güven duygusu ile alçakgönüllülük kimi zaman birbirine karışır. Dışarıya karşı alçakgönüllü olmakta bir beis yoktur. Buna karşılık, kendi iç dünyanda alçakgönüllülüğe veya kendinden şüpheye yer yok. Kendi iç dünyanda, eğitim ve iş hayatında en mükemmeli yapmaya yeteneğinin ve azminin olduğuna kendini inandır. İçine şüphe girmemiş bu inanç seni başarıya götürecek en önemli etkendir.

clear rock glass with clear liquid in it
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

İçine bir şeyi yapamayacağına dair bir şüphe düştüğünde derhal başarılı olmak için gereken her şeye sahip olduğuna kendinizi inandır. Aksi durumda, içine düşen şüphe bir tohum gibi dallanıp budaklanır ve daha sonra aklından çıkması mümkün olmayan bir ormana dönüşür. Maalesef, bu orman dış dünyada gördüklerimizin aksine güzellikler yayan bir orman değil, aksine olumsuz duygular, korku ve güvensizlik denizine iten bir ormandır. Aklında beliren şüphe yavaş yavaş kendini dış dünyada, yani eğitim ve iş hayatında kendini gösterir ve nedenini alamadığın başarısızlıklar yaşamaya başlarsın. Bu sebeple, aklını içinde kendine ve yapabileceklerine dair hiçbir şüphe lekesi olmadan tertemiz tutmaya gayret et. Nasıl başarılı olunur?

Bahsettiğimiz bu şüphenin nedeni yanlış yapmak ve başarısız olmak korkusudur. Kabul etmesen de kendinden şüphe duyduğun her an aslında başarısız olup başkalarının saygısını kaybetmekten korkuyorsun. Ama bir sır vereyim: Korkmak başarısız olmayı engellemez. Aksine hiç beklemediğin anda başarısız olup daha büyük hayal kırıklığı yaşamana sebep olur.

Elbette ki eğitim ve iş hayatında yeni bir şeyler yaptığında başarısızlık riski vardır. Bu risk kötü bir şey değildir. Risk doğru değerlendirilip, gerekli önlemler alındığı zaman çok büyük fırsatları beraberinde getirir. O yüzden başarısızlık riskinden korkma. Kendine ve yapabileceklerine inan. Kendi beklentilerinin çok üstünde bir kapasiteye sahip olduğunu göreceksin.

Eğitim ve iş hayatında başarıya ulaşan insanlar başarısızlıkların ve risklerin başarı yolculuğunda aşmaları gereken küçük virajlar olduğunu bilirler. Önemli olan bu virajlara dikkatli girip, başarıyla çıkmaktır. Eğer başarısız olursan, bunu dünyanın sonu olarak görme. Başarısızlıklarından ders al ve yoluna devam et. Hayallerine eninde sonunda ulaşırsın. Unutma ki başarı yolunda uğradığın başarısızlıklar gerçek manada başarısızlık sayılmaz. Asıl başarısızlığı korkuların ve şüphelerin sebebiyle hayallerine giden yola hiç çıkmazsan veya yarı yolda bırakırsan yaşarsın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere… Nasıl başarılı olunur?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s