Üniversite, Başarı, Eğitim, Gelişim, Kariyer, Plan, Yetenek, Zaman Yönetimi

Başarı İçin Zaman Yönetimi Teknikleri

Öğrenciler için zaman yönetimi…Çoğumuz gün içinde okulda veya iş yerinde yapmamız gerekenlere yetecek zamanımız olmadığından dert yanarız. Günün 24 saatinin okul, iş, sosyal hayat ve uyku için gerekli kaynağı yaratmadığını düşünürüz. Çoğu zaman, bu saydıklarımdan birini veya birkaçını eksik yaparak hayatımızı düzene sokmaya çalışırız. Bu saydıklarım haricinde rutin hayat düzenini bozacak bir durum oluşunca da bütün hayatımızın alt üst olduğunu söyleriz. Halbuki bu durum zaman eksikliğinden değil, zamanı doğru kullanmayı bilmememizden kaynaklanır.

Zaman yönetimi tekniklerini bilmek kişinin hayat kalitesini inanılmaz derecede yükseltir. Bu teknikler okulda bizlere öğretilmediğinden konuya özel bir ilgi duymadığın sürece haberdar olman mümkün olmaz. Aslında bu teknikler farklı kitaplarda ve internet ortamında birçok noktada ulaşılabilir durumda. Ancak düzenimizi değiştirmeden zamanı kullanmayı bilmediğimiz kaotik yaşantımız bize daha kolay gelir. Halbuki bu alışılmış bir acıdan başka bir şey değildir. Diğer bir deyişle, bu ağrıyan dişini tedavi ettirmek yerine diş ağrısına alışmak gibi bir şey.

Bu yazıda ve ilerleyen yazılarda zamanı daha iyi kullanabilmek amacıyla kullandığım tekniklerden birkaçını burada paylaşacağım. Zaman içinde bu tekniklere geri dönüp farklı uygulama alanlarını da birlikte inceleme şansı bulacağız.

  1. Kural-Teknik: Çalışmak İçin Çalışma

Dostlar alışverişte görsün diye çalışmak çok kötü bir alışkanlıktır. Ne istediğini bilmeden günler geceler boyunca çalışmak hiçbir şey kazandırmaz. Aksine sınırlı miktarda sahip olduğun irade gücünden çalar. Bu şekilde ne istediğini bilmeden çalışmak değerli vaktini boşa harcamak manasına gelir. Böyle bir durum nereye gitmek istediğini bilmediğin bir okyanusun ortasında kürek çekmeye benzer. İstersen günün 24 saati kürek çek nereye gitmek istediğini bilmiyorsan aynı daire etrafında döner durursun.

Çalışmaya başlamadan önce ne yapmak istediğini kendine sor. Bu çalışmanın sonunda hangi sonucu gerçekleştirmek istiyorsun? 1 haftalık çalışmanın sonunda nerede olmak istiyorsun? 1 aylık çalışmanın sonunda nerede olmak istiyorsun? 3 ayın sonunda neyi başarmış olmak istiyorsun? Bu soruların cevabını bilerek çalışmaya başlamak takip edebileceğin bir rota oluşturur.

apple business computer connection
Photo by Vojtech Okenka on Pexels.com
  1. Gerektiğinde Planında Değişikliğe Gitmeyi Bil

Daha önceki yazılarda da bahsettiğim gibi plan başarıya ulaşmak ve hedeflerini ve hayallerini gerçekleştirmek için çok önemli bir araçtır. Ama bazen plana çok sadık kalmak seni hedeflerinden uzaklaştırabilir. Aynı şekilde planı bir kez bozunca hedeflerini bırakan çok insan vardır. O yüzden plan yaparken mükemmeliyetçi olabilirsin ama uygularken mükemmeliyetçi olma.

Hayat her gün farklı koşulları ve olayları beraberinde getirir. Bir gün hiç beklemediğin ancak önemli bir yemeğe davet edilirsin ya da çalışmaya karar verdiğinde yorgun veya hasta olduğunun farkına varırsın. Bunun gibi önüne geçmenin her zaman mümkün olmadığı koşullar planına %100 bağlı şekilde hareket etmeni engelleyebilir.

Böyle durumlarda stres yapmaya ve hayallerinin peşinden gitmeyi bırakmaya gerek yok. Plan sana yol gösterici bir pusuladır. Hedefine ulaşmak için gitmen gereken yönü gösterir. Buna karşılık o yönde hangi doğrultuda gideceğinin kararını sen verirsin. Bazen karşına engeller çıkar, bu durumda planında değişiklikler yaparsın. Bu engellerin üzerinden atlarsın, altından geçersin, ya da etrafından dolaşırsın. Bunların hepsi seni hedefine bir adım daha yaklaştırır. Yapmayacağın bir şey varsa, o da karşına engel çıktı diye planının ve hedefinin peşini bırakıp oyunu bırakmaktır. Bunu yaptığında, oraya gelene kadar gösterdiğin çaba ve harcadığın zaman da boşa gider.

Plan sana yönü gösterir, hangi yolları seçeceğinin, ne zaman koşup ne zaman yürüyeceğinin kararı sana kalmıştır. Yolda giderken planına tam olarak uyamadın diye hedeflerinin peşinden gitmekten vazgeçme. Karşına çıkan olumsuz durumların üstesinden gelmek için planında değişikliklere git ama hayallerinin peşinden gitmekten vazgeçme. Bazen biraz hızlan ve çok çalış, bazen biraz yavaşla ve az çalış, ama hiçbir zaman durma.

Unutma ki önemli olan plan değil sonuçtur. Plan seni sonuca götüren araçtan başka bir şey değil. Başarı kitabında planlara tam olarak uyulup uyulmadığı değil, sonuçlara ulaşılıp ulaşılmadığı yazar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…Öğrenciler için zaman yönetimi…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s