Amaç, Üniversite, Başarı, Eğitim, Gelişim, Hayaller, Kariyer

Kontrol Edebildiğin Şeylere Odaklan

Hayatını nasıl kontrol edersin? Kontrol edebileceğin şeylere odaklan…Başarılı olmak konusunu farklı yazılarda farklı yönleriyle ele aldık. Kısıtlı bir kaynak olan zamanı hangi aktivitelere yoğunlaştırmanın doğru olduğunu daha önceki bazı yazılarda inceledik. Bunu yaparken neyin bizim etki alanımız dahilinde olduğunu, neyin bizim kontrolümüz dışında geliştiğini anlamamız gerekir. Başarılı olmak için 24 saatin 20 saati çalışmayı göze alabilirsin. En iyi üniversitenin en iyi bölümünü kazanmaya çalışabilirsin. İş yerinde çok başarılı olmak için gereken her şeyi yapabilirsin. Yeni kurduğun işin tutması için canla başla çalışabilirsin. Diğer hayallerinin peşinde giderken gereken her şeyi layıkıyla yapabilirsin. Ama bütün bunları yapsan da bazen başarılı olamazsın.

Zira başarıya ulaşırken gereken bazı etmenler senin kontrolün dışında gelişir. Bunu kader, şans veya duruma göre şanssızlık olarak nitelendirebilirsin. Bunu kabul ettiğinde, kontrolün dışında gerçekleşen olaylar karşısında verdiğin tepkiler çok büyük önem kazanır. Örneğin bir sınava çok iyi hazırlandın, ama bir sağlık sorunu sebebiyle sınavda başarılı olamadın. İş yerinde başarılı olmak için gereken her şeyi yaptın, ama birlikte çalıştığın kişi kötü niyetli olarak birtakım işler çevirdi ve senin başarını engelledi. Yeni kurduğun işinin başarılı olması için gereken her şeyi yaptın, ama bir ekonomik kriz sebebiyle başarısız oldun. Hayatını nasıl kontrol edersin?

assorted color sequins
Photo by Sharon McCutcheon on Pexels.com

Bu bahsettiklerimizin hepsi senin kontrolün dışında gelişen olaylardır. Bunlar senin kontrolün dışındaki dünyada gelişen meselelerdir. Kontrolün dışındaki olaylar, sen gereken her şeyi yapsan da bazen başarını engeller. İşte bu noktada devreye sabır giriyor. Kontrolün dışında gelişen olaylar karşısında sabrını ve sükunetini korumak ve bu olayın en hayırlı şekilde sonuçlanmasını niyet etmek yapabileceğin en iyi şeydir. Bunun alternatifi strese girmek ve agresifleşmektir. Bu alternatif sana hiçbir şey kazandırmaz.

Bu sebeple kontrolün altında olan ve olmayan şeylerin farkına var. Kontrol edemeyeceğin olaylar karşısında sakinliğini koru. Hedefinden şaşmadan başarı yolculuğuna devam et. Kontrolün dışındaki konularda da en iyisinin ve en hayırlısının olacağına niyet et ve bu niyetle hareket et.

İstemediğin olayları tarihten silemezsin. En azından şu aşamada zamanda yolculuk söz konusu değil. Dolayısıyla, geçmişe gidip bu istemediğin olayı engelleyemezsin. Buna karşılık, bu istemediğin olayla bir daha karşılaşmamak için gerekli tedbirleri alabilirsin. O yüzden, başına gelen olumsuzluklardan ders çıkar ve bu dersi her gün hatırla.

Hayallerine giden yolda neyin senin kontrolün altında olduğunu anla. Sonra yapman gerekeni yap ve çalış… Çok çalış… Bu yolda ilerlerken kontrolün dahilinde olmayan hususların da farkına var. Bu konular karşısında sabrını ve sükunetini koru. Attığın her adımda her şeyin en hayırlı şekilde sonuçlanmasını niyet et. Bunu yaptığında başarı yolunda huzurla yürümeye devam edeceksin ve bunu yapmayanlar karşısında önemli bir psikolojik üstünlük sağlayacaksın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere… Hayatını nasıl kontrol edersin?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s