Başarı, Eğitim, Kariyer, İş Hayatı

Başarının En Basit Formülü

Eğitim hayatı ve iş hayatında başarının temel prensipleri birbirinin aynıdır. Başaracağınıza inanır ve başarının gerektirdiklerini gerektiği gibi yaparsanız, okulda da iş yerinde de hedeflerinize ulaşırsınız. Başarı formülü her olaya ve herkese aynı şekilde etki eder. Başarının gerektirdiklerini bir makine edasıyla yerine getirirseniz başarılı olmamanız için hiçbir sebep yoktur.

İnsanlar okulda en yüksek notu alan öğrencilerin ve iş yerinde çok başarılı olan çalışanların hayatlarının sıkıcı olduğunu ve zamanlarının çoğunu çalışarak geçirdiklerini düşünürler. Esasında gerçekte olan bunun tam aksidir. Çünkü kalıcı ve sürekli başarı formülünü bilen insanlar kendilerini strese sokmadan ve rahatlıkla başarıyı yakalayabilecekleri yolu bilirler.

Bu kişiler yaptıkları işi bir formüle dayanarak planlı şekilde yaptıklarından akıllarında olan sadece ellerindeki planın o aşamasında yapmaları gerekendir. Aksine plansız çalışan ve yapması gerekeni zamanında yapmayan insan sadece o anda yapması gerekeni değil aynı zamanda yapılacakların tamamını da o an itibari ile aklında tutar. Bu da sürekli ve giderek artan bir kaygı seviyesine sebep olur.

Planlı çalışan kişi sadece çalışmaya odaklandır buna karşılık plansız çalışan kişi çalışmak dışında her şeyi odaklanır. Bu tür insanlarla hem okulda hem de iş yerinde karşılaşmışızdır. Plansız çalışanlar zamanlarının büyük kısmını geri kalan kısa zamanda neler yapabileceklerini konuşarak ve şikayet ederek geçirirler. Bu gereksiz ve zaman kaybı olan aktiviteler onlara gerçekte yapmaları gereken iş yerine manasız bir boşluk bırakır.

Kafanızda bir soru işareti varsa, bir işi veya bir dersi başarıyla tamamlayamayacağınızı düşünüyorsanız, aklınızda tutmanız gereken tek bir kural var. İnsanoğlu bir hedef belirledikten sonra onun üzerinde dikkatini dağıtmadan ve bu hedefi kendine bir hayat amacı belirleyerek hareket ederse o hedefi gerçekleştirir. Bu yüzden yapamayacağınızı düşünmeyin, nasıl yapacağınızı öğrenin. Bunu yaptığınız zaman artık sizin karşınızda aşılmaz işler veya zor dersler değil sadece bir hedef ve o hedefe giden sizin yaptığınız plan kalır.

Dolayısıyla, yapmanız gereken üç şey var: 1- Kendinize bir hedef belirlemek, 2- Hedefe giden yolu detaylı şekilde planlamak, 3- Planınıza odaklanmak ve onun dışındaki boş işlerle vakit kaybetmemek.

Bu basit başarı formülünü takip ederseniz, okulda da iş yerinde de en büyük başarılara sahip olursunuz. Başarı planlı şekilde odaklanarak hedefe ilerlemeyi gerektirir. Bunu yaptığınızda artık başarı ile aranızda hiçbir engel kalmayacaktır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s