Zaman Yönetimi

Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Zamanı daha iyi kullanabilmek adına telefonlarımızda, tabletlerimizde ve bilgisayarlarımızda onlarca değişik uygulama ve program bulunuyor. Ama ben zamanımı düzenlerken çok daha ucuz ve basit iki araç kullanıyorum: Bir kalem ve bir kâğıt.

Bazen bir gün içinde o gün içinde tamamlanamayacak kadar iş yığılır. Bu işlerle nasıl başa çıkacağın konusunda düşünüp plan yapmazsan, ilk hissedeceğin şey stresten kaynaklanan huzursuzluk duygusu olacaktır. Bu huzursuzluk ve stres seni yapabileceğini düşündüğün şeyleri yapmaktan da alıkoyar. Bunun önüne geçmek için bir kalem ve bir kâğıt kullanarak yapılacakları bir liste halinde oluştur. Bu listeyi yaparken bu işlerin nasıl yapılacağını veya ne kadar zamanda tamamlanacağını düşünmene gerek yok. Tek yapman gereken yapılacak tüm işleri teker teker bir liste haline çevirmen.

Bu listeyi düzenlendikten sonra listedeki en acil işi seç ve o iş üzerinde çalışmaya başla. Böyle yapınca kafanda huzursuzluk yaratan diğer işleri kafandan çıkartıp kâğıda dökmüş olursun. O işler artık senin sorunun değil, listeni çıkardığın kâğıdın sorunudur. Onlar hakkında düşünmene gerek kalmaz, sadece elindeki işe odaklanman yeterlidir. Elindeki işi bitirdiğinde, kâğıda döktüğün listede o işin üzerini çiz ve bir sonraki acil işe başla. Böyle yaptığında, günün sonunda stres yaşamadan birçok işi bitirmiş olduğunu göreceksin.

Bu listede ilerlerken başladığın işi bitirene kadar onun üzerinde sabırla çalışmaya devam et. Gün içinde yapılacak çok şey olduğunda hepimizin düştüğü yanlışlardan bir tanesi bir işi bitirmeden diğerine başlamaktır. Bu verimliliğini baltalamak için yapabileceğin en iyi şeydir. Beynin belli bir frekansta belli bir iş için yoğunlaşmışken onu sudan çıkmış balığa çevirmek sana hiçbir şey kazandırmaz. Bunun yerine uzun da olsa ve bir günde bitmeyecek gibi dahi görünse bir işe başladığında onu bitirene kadar çalış. Yorulduğunda başka işe geçmek yerine bir mola ver, dışarı çık, yürüyüş yap. Ama geri döndüğünde yine aynı iş üzerinde onu bitirmek için çalışmaya devam et. Böyle hareket etmek verimliliğini birkaç kat arttıracaktır. Böyle yaparak bitmez gibi görünen işleri ne kadar çabuk bitirdiğini göreceksin.

Beynimiz aynı anda tek bir iş yapmak için programlanmıştır. Bunun aksine hareket edersen beynin istediklerini yapmaya devam eder ve birden fazla işi aynı anda yapman için sana yardım etmeye devam eder. Ancak tek seferde tek iş yaptığın bir duruma kıyasla çok daha düşük kaliteli bir iş çıkartır. Ayrıca aynı iş için harcanan zaman da tek seferde tek iş yapılmasına kıyasla daha uzun olacaktır.

O yüzden, yapılacak çok iş var diye stres yaratma. İşlerini bir kâğıt ve kalem kullanarak listele. En acilden başlayarak sırayla yapmaya başla. Bu işleri yaparken tek seferde tek iş yap. Böylece hem zamanı verimli kullanmış olursun hem de daha kaliteli işler çıkarmayı garanti edersin. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s