Eleştiriye tahammül
Amaç, Başarı, Gelişim, Hayaller, Kariyer, Yetenek

Eleştirilmek Bilene Çok Büyük bir Hazinedir

Eleştiriye tahammül… Kimse gerçekleri duymak istemez. Çünkü gerçekler acıdır. Hepimiz bizi mutlu edecek sözler duymak isteriz. Buna karşılık, çözümünü düşünmek zorunda kalacağımız, kendimizi eksik hissedeceğimiz, diğer insanlarla kendimizi karşılaştırmamıza sebep olacak eleştirileri ve yorumları duymazdan geliriz. Eleştiriye tahammül…

İnsanların eleştirilerini dinlemek, bunların gerçek sebepleri hakkında kafa yormak, eleştirilen bu hususları nasıl düzeltebileceğini düşünmek oldukça zor bir aktivitedir. Ama bu zorluğun yanında, bu aktivite size bu hayatta en fazla şeyi kazandıracak olan aktivitedir. Başarılı insanlara baktığımızda, bunların özellikle eleştirel düşünceye açık olduklarını görürüz.

Bir kişi size sizin hakkınızda düşündüğünü açık açık, dürüst şekilde söyleme cesaretini gösteriyorsa, o kişiyi yanınızdan ayırmayın. Bu kişi sizin en yakın arkadaşlarınızdan bir tanesi olsun. Zira, size en fazla şey kazandıracak olan o kişidir. Size eleştirel yaklaşan insanların söylediklerini mantık çerçevesinde düşünüp, bu söylenenleri bir plan dahilinde kendinizi daha iyiye götürmek için kullandığınızda diğer insanlardan sizi farklı kılan noktayı ortaya çıkarmış olursunuz.

Günlük hayatımıza baktığımızda, insanların bize karşı kibar olduğunu ve bizim de onlara karşı kibar olduğumuzu ve birbirimiz hakkında doğru düşüncelerimizi birbirimize söyleyemediğimizi görürüz. Daha ziyade düşüncelerimiz ancak karşıdakini mutlu edecekse onun yüzüne söylenir. Bu karşıdakine hiçbir şey katmayan ve size de hiçbir şey kazandırmayan boş bir alışveriştir. Belki manen kendinizi daha iyi hissedersiniz, ama gerçekte size kazandırılan hiçbir şey yoktur.

Karşınızdakiler, iş yerinde birlikte çalıştıklarımız, patronlarınız size eleştirel yaklaşamıyorsa bilin ki bir sorun vardır. Bu durumda hayat çok güzel, herkes benim hakkımda iyi düşünüyor demek yerine karşınızdakilere sorun. Karşınızdakilerden sizi eleştirmelerini isteyin. Neyi daha iyi yapabileceğinizi açıklıkla ve dürüst olarak size söylemelerini isteyin. Bunu yapmazsanız hayatınız boyunca onların kafalarında kurdukları ama size söylemedikleri eksiklikle yaşarsınız. Ama cesaret edip karşınızdakine sizi eleştirmesini söylerseniz, o zaman bu eksikliğin farkına varır ve onu düzeltmek, kendinizi daha iyi hale getirmek, ve yükselmek için bir fırsat kazanırsınız.

Başarılı insanlar, karşılarındakinin eleştirilerini dinler, bu eleştirilerden kendilerine bir pay çıkartır, bu pay doğrultusunda bir hedef belirler, ve bu hedefe ulaşarak daha iyiye giden yolda bir adım daha atmış olurlar. Bu yüzden, siz de tüm dürüstlüğünüzle ve söylenecek her sözü tam manasıyla kabullenerek okuldaki ve iş yerinizdeki arkadaşlarınızdan sizin hakkınızda ne düşündüklerini öğrenmeye çalışın. Artık siz susun ve bırakın onlar konuşsun. Onlar konuştukça siz kazanacaksınız. Önemli olan karşıdakinin olumsuz sözlerine takılmak değil, bu olumsuz sözler altındaki gerçek manadan faydalanmak ve kendinizi daha iyiye götürmektir. Eleştiriye tahammül…Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s