Üniversite, Eğitim, Plan, Yetenek

Sorunlar Çözümsüz Değil, Yeter ki İnan

Her gün şikayet etmeye ne kadar zaman ayırıyorsunuz? Gün içinde kaç kere şikayet ettiğinize hiç dikkat ettiniz mi? Gün içinde farkında olmadan defalarca farklı farklı şeylerden şikayet ediyoruz. Şikayet ettiğimiz konular hakkında çözüm üretmek için kafa yormuyoruz ama şikayet etmenin verdiği hazdan da vazgeçmiyoruz.

Şikayet ettiğimiz konunun çözümünü biliyorsak ve çözümü için bir adım atabileceksek neden bunun için uğraşmıyoruz da sorunu detaylı şekilde konuşmak için saatlerimizi harcıyoruz? Kimimiz bunun çözümünü bulacak olan ben değilim diyordur, o zaman karşı soru olarak neden şikayet ediyorsun sorusu gelir. Diğerleri bu benim çözebileceğimin çok ötesinde bir sorun diyordur. O zaman aynı soru tekrar karşımıza çıkar: neden şikayet ediyorsun?

Neden şikayet ettiğimizi size söyleyeyim. Şikayet etmemizin tek sebebi çözemeyeceğimizi düşündüğümüz sorunlar karşısında çözmekten kaçınmanın vesilesini oluşturuyoruz. Esasında çözemeyeceğimizi düşündüğümüz sorunların çok büyük bir kısmını çözebiliriz. İnsanoğlunun bu dünyadaki tarihine baktığımızda çözülmez gibi görünen konuların bir çoğunun odaklanarak bir hedef peşinde ilerleyerek çözüldüğünü görürüz.

Ancak, bu çözüme giden yol kolay bir yol değildir. Daha önceki başarı ile ilgili yazılarımda da belirttiğim üzere bu bir hedef belirlemeyi, bu hedefe giden yolu çizmeyi yani planı kurmayı ve plan doğrultusunda hareket etmeyi gerektirir. Bu da sabırla çok çalışmayı gerektirir. Bunu yapabilmek her kişinin harcı değildir. Bu yüzden de dünyada hangi coğrafyaya bakarsanız bakın, hangi okula bakarsanız bakın, hangi iş yerine bakarsanız bakın, sadece belirli sayıda insanın başarılı olduğunu, yükseldiğini ve istediklerini gerçekleştirdiğini görürsünüz. Aksine çok büyük çoğunlukta bir insan topluluğuysa bu başarılı olup hedeflerini gerçekleştirenlerin yanında çalışanlardır.

Sorunların çözümü esasında sizin hayat amacınız olabilir. Her gün karşınıza yeni bir sorun çıkabilir, bu sorun karşısında vazgeçip pes etmek de sizin seçiminiz, vazgeçmeden bir plan oluşturup bu sorunu çözmek için çalışmak ve sonunda da sorunun çözümüne ulaştığınızda mutlu olmak ve haz duymak da sizin seçiminiz.

Üzerinde düşünülüp bir çözüm yolu oluşturulup sabırla ve çok çalışarak takip edilen ve çözülmeye çalışılan hiçbir sorun çözümsüz değildir. Bazı sorunlar çözümüne kavuşurken zaman ister. Bazıları hızlı çözülür, bazıları yavaş çözülür. Ama ana prensip şudur: odaklı olarak belli bir çözüme doğru çok çalışmak sorunu ortadan kaldırır ve çözümü getirir.

İnsanoğlu ve birey olarak siz, düşündüğünüzün çok ötesinde bir kapasiteye sahipsiniz. Çözülmez diye düşündüğünüz şeyler sizin bu gerçekleştirmeye doğru yola çıktığınız kapasiteniz karşısında hiçbir şeydir. Eğer siz ulaşabileceğiniz potansiyelin farkında olsaydınız, bu dünyada çözülemeyecek sorun olmadığını da görürdünüz. Önemli olan her birimizin bu potansiyel kapasitenin farkına varması ve bunun tamamına yakınını gerçekleştirmeye çalışmasıdır. O yüzden, bugün çözemeyeceğim dediğiniz sorunun üstüne gidin ve çözmeye çalışın, bunu yaparken de hiç unutmayın ki bugüne kadar çok daha büyük sorunlar, çok daha büyük meseleler çözüme ulaştı. Siz de eğitim ve iş hayatınızda bunu prensip olarak kabul ettikten sonra, başarıya ulaşmanız, sorunları çözmeniz ve daha iyiye gitmeniz için gerekli olan her şeye sahip olursunuz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s