Üniversite, Başarı, Kariyer, Zaman Yönetimi

İşleri Ertelemeyi Nasıl Durdururum?

Yapılacak işler olduğunda hiçbir şey yapmak istemediğin zamanlar oluyor değil mi? Tam da çalışmaya ihtiyaç duyduğun noktada içindeki tüm heves ve istek çekiliyor ve çalışmazsan işlerin kendiliğinden hallolacağını düşünüyorsun. Keşke gerçekte böyle olsa. İşleri görmezden geldiğimizde yok olup gitseler. Gerçekte işler böyle yürümediğine göre, üzerimizdeki ölü toprağını nasıl atıp, yapılması gereken işleri yapabiliriz? Esasında bunu yapabilmek için çok etkili bir taktik var.

Otururken aklına bir iş geldiğinde onu erteleme. Mümkünse derhal o iş üzerinde çalışmaya başla. En azından yarım saat kırk beş dakika o iş üzerinde çalış. Eğer vaktin varsa o işi bitirene kadar çalış. Ama hiçbir zaman aklına bir iş geldiğinde, bu düşünceni görmezden gelip o işi erteleme. Hareket et ve o işin %1’i dahi olsa bir kısmını bitir.

Bunu yapabildiğin an, oturup sana sıkıntı verecek düşüncelere dalmak ve farkına dahi varmadan stres seviyeni yükseltmek yerine soruna çözümü bulmak ve hayata geçirmek için ilk adımı atmış olursun. Olumsuz düşünceler, stres ve kaygı sana hiçbir şey kazandırmaz. Aksine çok değerli zamanını berbat bir ruh halinde geçirmene sebep olur. Ama çalışmaya başladığın an bu olumsuz düşünceler ortadan kalkar ve daha olumlu bir ruh haline bürünürsün.

Daha önceki yazılarda da belirttiğim gibi planlama çok önemlidir. Ama hiçbir plan işin kendisi kadar önemli değildir. Bir işe başlamadan önce plan hazırla, ama bunu yaparken abartma. İşe harcayacağın zamanın %3-4’ü kadar bir zamanda planını oluştur ve vakit kaybetmeden planını uygulamaya başla. İşleri erteleyip zamanının çoğunu plan yapmaya ayırırsan, daha sonrasında işin kendini yapmaya ne enerjin, ne zamanın, ne de motivasyonunun kalır. Böyle yaptığında da işi yapmanın sana vereceği hazdan mahrum kalmış ve sıkıntı veren duygu ve düşüncelerin içinde sıkışıp kalmış olursun.

Bir işi nasıl yapacağın elbette ki önemlidir. Yapacağın işe başlamadan önce onu kafanda hızlıca baştan sona gözden geçirmek ve hayalinde tamamlamak sana daha sonrasında çok yardımcı olacaktır. O yüzden işe başlamadan önce bunun için kısa bir zaman ayır ama sonrasında tembellik yapmadan ve bahaneler bulmadan işin kendini yapmaya başla. Başta kafanı kurcalayan birçok nokta, işi yapmaya başladığında kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Şunu unutma bu hayatta kazananlar her zaman yapanlardır. Mükemmel fikirlerin ve planların olabilir ama bunları hayata geçirmedikten sonra hiçbir değeri yok. Örneğin bir futbol takımı mükemmel top oynuyor ama gol atamıyor diyelim. Diğer futbol takımı ise vasat bir futbol ortaya koyuyor ama çok rahat gol atıyor. Maçı kazanan her zaman vasat oynayan ama gol atan takım olacaktır. Zira güzel oyuna kimse puan vermiyor, ama gol attığında iyi veya kötü oynadığına da pek bakan olmuyor.

Aynı şekilde, planın ve fikrin ne kadar güzel olursa olsun önce gol atmaya çalış. Önceki kafandaki fikri kâğıda dök, sonrasında olabildiğince hızlı şekilde fikrini gerçekleştirmek için adım at. Başarılı olmak istiyorsan nasıl ve neden sorularına gereğinden fazla zaman harcama. Hemen şimdi vakit kaybetmeden yapman gerekeni yap. Bunu yaptığında hem eğitim hem de iş hayatında başarıyı yakalarsın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s