Başarı, Eğitim, Kariyer, Zaman Yönetimi

Vaktinin Kıymetini Biliyor musun?

Cebimizdeki parayı harcarken birçoğumuz çok dikkatli davranırız. Nereye ne kadar para harcayacağımız, bu harcadığımız paranın aylık bütçemizi nasıl etkileyeceği ve diğer giderlere yeterli paramız kalıp kalmayacağını dikkatli bir şekilde düşünürüz.  Buna karşılık harcadığımız zaman konusunda bu dikkatin yarısını dahi göstermeyiz. Zamanı harcarken hiç düşünmeden harcarız. Halbuki giden para geri gelir ama giden zaman geri gelmez.

Bu yüzden zamanı harcarken paranı harcarken olduğunun 10 katı tutumlu ol. Hatta zaman konusunda cimri olmanın hiçbir zararı yok. Zaman sahip olduğun en değerli varlıktır. Sahip olduğun arabanın, evin ve diğer şeylerin parasal değeri vardır. Ama ne kadar para verirsen ver, bugünü tekrardan yaşayamazsın.

Zaman konusunda tutumlu olduğunu düşünüyor olabilirsin. Muhtemelen zamanını çalan şeylerin farkında değilsin. Sabah kalktıktan gece uyuyana kadar geçen sürede yaptıklarını listeleyip incelediğinde gereksiz işlere zaman harcadığını görürsün. Günün uyanık geçirdiğin zamanının en az %20’sini gereksiz işlere harcadığını, diğer bir %20’sini de olmasa da olur işlere harcadığını görürsün.

Bu boşa geçen zamana örnek olarak televizyon başında geçen, sosyal medyada harcanan ve okul veya işe giderken kaybedilen zaman verilebilir. Bu tarz zaman kaybettiğin anları hayatından tamamen çıkartabiliyorsan bir dakika dahi düşünmeden çıkart. Örneğin okula veya işe giderken harcanan zaman gibi hayatından çıkartmanın mümkün olmadığı şeylerde ise daha farklı bir tutum belirle. Bu zaman süresince kitap okuyabilirsin, podcast dinleyebilirsin, ertesi gün yapman gereken işlerin bir kısmını tamamlayabilirsin. Boşa geçen bir zaman dilimini ekstra bir aktivite ile değerlendirmeye çalış.

Bir işi hayatında tutman gerekip gerekmediğine karar verirken 5 yıl testini uygula. Yaptığın iş 5 yıl sonra senin için olumlu sonuçlar doğuracaksa veya o potansiyeli taşıyorsa, o işi programında tut. Eğer 5 yıl sonra yaptığın şeyi kimse hatırlamayacaksa o işi programından çıkart.

Bu şekilde 24 saatlik gün içerisinde boşalttığın zamanları kendin için yararlı bir takım aktivitelere ve sevdiklerinle daha uzun zaman geçirmeye ayırabilirsin. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s