Amaç, Başarı, Gelişim, Hayaller

Geleceğine Nasıl Yön Verirsin?

Hepimiz hayatta farklı roller alıyoruz. Kimimiz zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geliyor, kimimiz para sıkıntısı çekmek durumunda kalıyor. Kimimiz daha güçlü durumdayken, diğerleri daha zayıf durumda kalıyor. Kimileri çok şanslıyken başkaları şanssız bir hayat geçiriyor. Bu durum tarihin her anında böyleydi. Dünya tarihine baktığında, her zaman zenginler fakirler, güçlüler zayıflar, şanslılar şanssızlar oldu.

Bazı insanlar bulundukları olumsuz koşulları kader olarak değerlendirip bunu değiştirmek için hiçbir şey yapmazlar. Diğerleriyse, kaderi kabullenir ama çalışarak kendi kontrolünde olan durumlara yön vermeye çalışırlar. İlkini yaptığında, kazanacağın hiçbir şey yoktur. Bu dünyada geçirdiğin vaktini içine düştüğün senaryoyla yaşayıp bitirirsin. Buna karşılık, ikinci durumda senaryonu daha iyiye ve daha güzele gidecek şekilde değiştirirsin.

Dolayısıyla, durumun ve koşulların ne olursa olsun, zengin ya da fakir ol, güçlü ya da zayıf ol, şanslı ya da şanssız ol, şikâyet etme. Şu anda daha iyiye gitmek için ne yapabileceğini düşün. Ne yaparsan hayatını daha güzel hale getireceğini düşün. Kontrolünde olduğu ölçüde bunun üzerinde çalış.

Hayatın sana neler getireceğini ve senden neler götüreceğini bilemezsin. O yüzden, ne oldum deme. Bugün bulunduğun konum illa ki gelecekte de aynı olacak diye bir kural yok. Bugün iyisin diye yarın da iyi olacaksın, bugün kötüsün diye yarın da kötü olacaksın diye bir durum yok. Bugünü içinde bulunduğun koşullarla kabul et. Bu koşulları iyileştirebilmek için yapabileceğinin en iyisini yap. Bunu yaparsan, hayatın yavaş yavaş en iyiye ve en güzele doğru gelişecek.

Uyanık kaldığın zamanı nasıl geçireceğin tamamen senin inisiyatifinde. Bu zamanı yan gelip yatarak, televizyon seyredip bilgisayarda oyun oynayarak da geçirebilirsin. Bu senin özgürlüğündür, kimse bir şey diyemez. Aynı zamanı hayatını bir adım daha iyiye götürmek için kullanmak da senin özgürlüğün dahilindedir. Kısa vadeli düşünüp anlık zevklerle mutlu olma. Orta ve uzun vadede hayatını iyileştirmek ve çevrene kıyasla daha iyi imkanlara sahip olmak için bugünden itibaren çalışmaya başla. Ne yapacağına dair kararlarını da buna göre al.

Hayatın adil olmadığı lafına sakın takılma. Hayat senin aldığın kararlar doğrultusunda şekil alır. Elbette sağlık sorunları gibi kontrolünde olmayan durumlarla karşılaşabilirsin. Ama kontrolün dahilinde olanları yapman gereken gibi yaparsan, zaman içinde kontrolün dışındaki olaylarla da daha iyi başa çıkarsın.

Otur ve hayatını nasıl daha iyiye götürebileceğini düşün. Cevabı bulduğunda boş işlerle zaman harcamayı bırak ve çalışmaya başla. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s