Yetenek, Zaman Yönetimi

Sınırlı Zamanda Çok İş Yapma Sanatı: Pareto Prensibi

Bugün zamanı verimli değerlendirme araçlarından bir tanesi olan Pareto prensibinden bahsedeceğim. Bu prensip genel olarak sonuçların %80’inin, girdilerin %20’si tarafından oluşturulduğunu savunur. Bunu zaman yönetimi açısından inceleyecek olursak bir işin %80’inin tamamlanması, o işin tamamını yapmak için harcayacağınız zamanın %20’si kadar bir süre alır. Bunun devamında geri kalan %20’lik bölümü tamamlamak isterseniz geri kalan %80’lik zaman dilimini de çalışmaya ayırmak durumunda kalabilirsiniz.

Dolayısıyla zaman yönetimi ne kadar ekmek o kadar köfte prensibi üzerinden yürümüyor. Zamanınızın küçük bir bölümünü kullanarak bir işi mükemmel olmasa da belli bir standartta bitirmeniz mümkündür. Burada bir eşitsizlik var gibi görünse de zaman yönetimi huşunda işlerin tam bir eşitlik halinde bulunmadığını aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Bu esasında bir seçim durumudur, ister vaktinizin tamamını kullanır mükemmel bir iş çıkarmaya çalışırsınız, ister vaktinizin sadece %20’sini kullanarak daha az mükemmel bir iş çıkarır ama ilk senaryoya kıyasen 5 kat daha fazla iş yaparsınız.

Pareto prensibi 80 ile 20 ilişkisini göz önüne sermekte ve okulda ve iş hayatında daha az zamanda daha çok iş yapmanın olanağını bize anlatmaktadır. Sadece zaman yönetimi konusunda değil, aynı şekilde birçok konuda 80-20 ilişkisinin mevcut olduğunu görebiliriz. Örneğin, dünya üzerindeki kaynakların önemli bir bölümünün dünya nüfusunun çok küçük bir parçasının elinde olduğu aşikardır. Bunun gibi, birçok iş yerinde işi gerçek anlamda yapanlar ve iş yerini ileriye götürenler çalışanların sayısının küçük bir bölümünü oluşturur. Bu tarz örnekler çeşitlendirilebilir. Bu örneklerden çıkan sonuç ise, eldeki kaynağın aynı oranda sonuç doğurmayacağıdır.

Bu sonuçtan bizin çıkartabileceğimiz ders ise, elimizde sınırlı sayıda bulunan zaman kaynağından maksimum verimi alıp az zamanda çok iş yapmaya çalışmaktır. Bu prensibi kullanarak elinizdeki zamanı verimli kullanabilirsiniz. Örneğin, 5 dersin sınavı aynı hafta içinde yapılıyorsa, birinden mükemmel bir not alıp diğerlerinden sınıfta kalmak yerine, her derse 80-20 prensibini uygulayarak her dersten geçer not almak için kendinizi programlayabilirsiniz. Aynı şekilde, iş yerinde yapılması gereken işlere zamanınız yetişmediğinde bir işi yapıp diğerlerini ertelemek yerine, her işi belli bir ölçüde tamamlayıp, her işi zamanında yapmak yolunu seçebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra halen zamanınız kaldıysa kalan zamanı tamamladığınız işleri rötuşlayıp daha iyi hale getirmeye çalışabilirsiniz.

Tabii bu prensibi uygulamak bugüne kadar bize öğretilenler ve mükemmeliyetçilik takıntısı sebebiyle kolay olmayacaktır. Ama hayatınızın her alanında bu prensibe uygun yaşamaya başladığınızda hem daha fazla iş yaptığınızı hem de kendinize ve sevdiklerinize ayıracak daha fazla boş vaktiniz kaldığını göreceksiniz. Eğitim ve iş hayatında zamanınızı nasıl değerlendireceğiniz tamamen sizin elinizdedir. İster tüm zamanınızı mükemmel olmaya çalışarak geçirirsiniz ister daha az zamanda daha çok iş yapıp başarı katsayınız artırırsınız.

Eğitim ve iş hayatında sizin için neyin önemli olduğunun farkına varın ve zamanınızın önemli bölümünü bu önemli işere ayırın. Aynı şekilde, bu önemli işleri yaparken de tüm zamanınızı mükemmel olmaya harcamayın, yapabileceğinizin %80’ini %20’lik bir zaman dilimi içinde yapın ve geri kalan zamanı kendinize ayırın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s