Amaç, Başarı, Hayaller

Başarı İçin Sabrın Önemi

Japonya’yı 1600 ila 1616 yıllarında arasında yöneten Tokugawa Ieyasu, sabır, sonsuza dek sessizliğin ve güvencenin köküdür diyerek sabrın insan hayatında ne kadar önemli bir yer tuttuğunu vurgulamıştır. Hayatta tek bir özelliğini geliştirmek şansın olsa, olaylar karşısında sabrını geliştirmen sana en büyük kazancı sağlayacaktır.

Tokugava Ieyasu’dan bambaşka bir coğrafya ve kültürde yetişen Mevlana da sabrı çok güzel özetliyor: Sabır, ağrıları dindiren acı bir ot gibidir. Hem can yakar hem de tedavi eder.

Sabretmeyi bilmek öğrenilmesi çok zor ve acı veren bir özelliktir. Ancak sabır eşiğini yükselttiğin her olay sana hayatın boyunca yardım edecek bir güç katar.

Başarılı olmak için yetenekli olmak yeterli değildir. Yetenek sahip olduğun bir hamur gibidir. Yetenekli olman sahip olduğun hamurun kalitesini gösterir. Bu hamuru şekillendirip eğitim ve iş hayatında başarıyı yakalamak için sabır gerekir. Sabır doğuştan gelen yeteneğini gerçek başarılara dönüştürmen için sana gerekli irade gücünü sağlar.

Hayallerini gerçekleştirmek istiyorsan zorluklarla dolu bir yolculuğa hazır olmalısın. Zorlukların üstesinden tek tek gelebilmek için ise gayret göstermen gerekir. Zorlukları tek tek aşarken gösterdiğin gayreti sürekli hale getirmek ve pes etmemekse ancak sabretmeyi bilenlerin yapabileceği bir şeydir.

Eğitim ve iş hayatında başarılı olmak için sürekli olumlu bir tavrının olması çok önemlidir. Sabredebilmeyi bilenler en zor koşullarda ve en olumsuz durumlarda bile olumlu bir tutum takınabilirler. Hayatta işler her zaman planladığın gibi ilerlemez. Bazen planlanandan sapmalar olur ve hatta bazen yaptığın planın tamamı alt üst olabilir. İşte bu anlarda, işler istediğin gibi gitmediğinde sinirlenip çalışmayı bırakmak yerine sabrın ipine sarılman gerekir.

Hayatı olduğu gibi kabul edip, istediğin şey gerçekleşene kadar çalışmaya devam etmek sabır gerektirir. Sabır sana böyle bir durumda olumlu tutumunu devam ettirip hedefine doğru ilerlemende yardımcı olur.

Hayal kırıklıkları, sevinçler gibi hayatın olağan bir parçasıdır. Hayal kırıklığından kurtulmanın ve yoluna kaldığın yerden devam etmenin en güzel yolu sana hayal kırıklığı yaşatan durum karşısında sabır göstermendir. Böylece, sabır sana duygularının yoğunluğu altında yanlış kararlar almaman için  yol gösterir. Bu da eğitim ve iş hayatında sana başarıyı getirecek anahtardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s