Amaç, Başarı, Gelişim, Kariyer

Günlük Sorunlara Pratik Çözümler

Hayatta herkesin başına küçük veya büyük sorunlar geliyor. Bazen küçük sorunlarla uğraşıyoruz, bazen altından kalkamayacağımızı düşündüğümüz büyük sorunlarımız oluyor. Esasında burada esas sorun sorunun kendisi değil, sorun karşısında bizim ne reaksiyon gösterdiğimiz. Başına gelebilecek en kötü şey, bir sorunla karşı karşıya kalıp, onu görmezden gelmendir. Onu çözmek için ne yapman gerektiğini düşünüp gerekli adımları atmamak, seni bu hayatta sürekli sorunlar sarmalının içine sokar.

Garip olan ise, bu durumun ancak en başta reaksiyon göstermediğimiz sorun büyüyüp tamir edilemez bir hal aldığında farkına varmamızdır. Yani en başta rehavetin ve tembelliğin rahatlığına fark etmeden kendini bırakıp, daha sonra bir anda gerçeklerin çirkin yüzüyle karşılaşırsın.

Sorunlar ilk karşına çıktığında harekete geçersen, az bir eforla sorunu tamamen çözebilirsin. Buna karşılık, karşına çıkan soruna çözüm bulmayı ertelersen, durum içinden çıkılmaz bir hal alır. Sorunun sürekli hal alır. Bir süre ortadan kalksa da daha sonra tekrar ortaya çıkar. Bu sorunlar zaman içinde daha da büyür, çetrefilleşir ve çözülmesi imkânsız bir hal alır.

Bu durumda, bu büyük sorunu çözmek için harcayacağın zaman, para ve efor, ilk aşamada harekete geçmiş olsan yapacaklarından kat kat fazladır. Ancak böyle durumlarda da çözümsüz değilsin. Böyle durumlarda zararın neresinden dönersen kardır anlayışıyla hareket etmen gerekir. Battı balık yan gider demeden, yanlış giden şeye dur demen çok önemlidir.

Dolayısıyla yapman gereken ilk şey, hayatının her alanına göz atıp ne olup bittiğinin bir resmini çekmendir. Bunu hastanede yapılan bir check-upa benzetebilirsin. Eğitim ve iş hayatına göz at ve gördüğün sorunları bir kenara not et. Sorunları bulduğunda, artık daha fazla zaman kaybetmeden harekete geç ve çözüm yolları bul ve bunları uygulamaya geçir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere… 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s