Amaç, Üniversite, Hayaller, Kariyer, İş Hayatı

Sevdiğin işi yap

Yaptığı işi sevmediğini söyleyen o kadar çok insan var ki… Yaptıkları işin çok sıkıcı olduğunu söylüyorlar ve işte geçirdikleri uzun saatleri kendilerine bir işkence haline getiriyorlar.

Ancak bu insanların kavrayamadıkları ufak bir detay var. Yaptıkları iş sıkıcı değil. Sadece onlar doğru işi yapmıyorlar. Ya da yapmaya cesaret edemiyorlar. Puanın yüksekse tıp okumalısın diyen dayısının sözüyle tıp okuyor ama hayatı boyunca mühendis olmanın hayalini kuruyor veya tanıdığın yanında hazır iş var deyip mühendis oluyor ama aslında hayalinin avukatlık olduğunu görmezden geliyor.

Ondan sonra yaptığım iş çok sıkıcı… Yaptığın iş çok sıkıcı değil, sen o iş için doğru insan değilsin. Asıl yapmak istediğin şeyi yapmak için göstermen gereken cesareti başta göstermedin, şimdi de her gün aynı tutumunu sürdürüyorsun. Yoksa bir mühendisin, bir doktorun, bir avukatın yaptığı iş sıkıcı değil. O işi seven için, o işi hayatının anlamı olarak gören için o iş mükemmel bir iş. Hatta yaptığını iş olarak dahi görmeyen bir çok insan var.

Eğer çalışırken canın sıkılıyorsa ve yaptığın işi sıkıcı buluyorsan, bir şeyler yanlış gidiyor demektir. İşine laf etmek yerine dön bir kendine bak. Belki sende yanlış giden bir şeyler vardır. Sen istemedikten sonra sana kimse belli bir işi empoze etmiyor. Eğer yaptığın işten memnun değişlsen, ne istediğini kendine sormak ve soruya dürüstçe cevap vermek vakti gelmiş demektir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s