Amaç, Başarı, Gelişim, Kariyer

İdeal Sabah Rutini

Hepimiz sabah farklı saatlerde uyanıyoruz. Kimimiz saat 4 veya 4.30’da uyanmayı tercih ediyor, kimimiz 9-10-11 gibi geç kabul edilebilecek saatlerde uyanmayı tercih ediyor. Bu tabii ki, gece kaçta yattığımızla da alakalı bir durum. Ama sadece bu değil. İnsan fizyolojisinin zaman içerisinde alıştığı bir düzeni sürekli tekrar etmesi de söz konusu. Bu noktada, önemle üzerinde durmamız gereken şey herkes için uygulanacak bir sabah rutini belirlemektense, ideal bir sabah rutininin herkes için geçerli olacak ana prensiplerini belirlemek olacaktır. Böyle yaparak sabah 4’te de kalksanız 10’da da kalksanız, kalktıktan sonra neler yapmanız gerektiğini bilecek ve kalktıktan sonraki en verimli birkaç saatinizi sabah rutininizi uygulayarak çok daha etkili hale getireceksiniz. İdeal Sabah Rutini

  1. Yapmanız gereken en zor işi sabah uyandıktan sonraki iki veya üç saat içinde tamamlamayı hedefleyin.

Sabah saatleri insanın gün içinde kullanacağı sınırlı irade gücünün en yüksek noktada olduğu saatlerdir. Bunu bir örnekle açıklamaya çalışalım. Otomobilinizle uzun bir yola çıkacağınızda, önce benzinliğe uğrarsınız ve diyelim ki deponuzu doldurursunuz. Benzinlikten çıktığınızda, artık aracınızın deposu sonuna kadar doludur. İşte bu an sizin de sabah kalktığınızdaki birkaç saatin durumunu yansıtır. Sabahleyin uyandığınızda irade gücü deponuz ağzına kadar doludur. Bu noktada, bu yüksek miktardaki irade gücünü küçük, boş, daha sonraya ertelenebilecek işlerle kaybetmeyin. Bunun yerine, o gün yapmanız gereken en zor, en çok zaman alacak, sizi en çok zorlayacak işe ayırın.

Birçok insanın yaptığı büyük bir hata, sabah kalktıklarında ilk iş hiçbir şey yapmadan, bir bardak su bile içmeden, sosyal medya hesaplarına veya maillerine gömülmeleridir. Bunu yaparak, maillerini kontrol ettiklerinde çok çalışkan olduklarını düşünürler. Sosyal medyaya girenler de kendilerini çok sosyal kabul ederler. Hele bir de sosyal medyaya koydukları bir fotoğrafa birçok yorum geldiyse, artık onlardan iyisi yoktur, ama gözden kaçan şey sabahın en değerli saatlerinin boş işlerle harcanmasıdır. Onun yerine, bu en değerli saatleri size en çok değer katacak, en zor işleri tamamlamakta kullanmanız başka insanların kat kat daha fazla önüne geçmenizi ve çalıştığınız alanda kimsenin sizinle rekabet edememesini sağlar.

Bu sebeple sabah kalktığınızda veya bir önceki gece yatmadan önce yapmanız gereken en önemli ve en zor işi belirleyin. Sabah kalktıktan sonra da yapmanız gereken ufak tefek işleri bir kenara atın ve bu en zor işin peşinden gitmeye başlayın. Böyle yapmak size gerçek manada başarıyı getirecektir. İdeal Sabah Rutini

  1. Uyanır uyanmaz hemen bir bardak su için.

Bütün gece uyku halinde olan vücudunuz en çok ihtiyaç duyduğu şey olan sudan mahrum kalmaktadır. Vücudunuzun uyuma sürenize göre ortalama 8 saat susuz kalması bütün organlarınızı etkileyebilir. Uyandıktan sonra da günün telaşı içinde su içmeyi unuttuğunuz çok zaman olmuştur. Bu, vücudunuza yapabileceğiniz en büyük kötülüktür. Bu sebeple, oluşturacağınız sabah rutininin en başına bir bardak su içmeyi mutlaka ekleyin.

  1. Uyandığınızda ilk yarım saat içerisinde beyninizi çalıştıracak bir aktivite yapın.

Bu aktivitenin illa ki aldığınız eğitim veya yaptığınız iş ile ilgili olmasına gerek yok. Hatta mümkünse günlük telaşınızla alakası olmayan ama sizi düşünmeye, fikir üretmeye ve bu fikirleri kendi hayatınıza adapte etmeye yönlendirecek bir aktivite olsun. Örneğin, bir makale okuyun, bir bloğu takip edin, blogda yazılan yazıları her sabah okuyun. Tek bir yazı dahi okusanız, bu yazının sizin hayatınıza uzun vadede katacaklarının değerini bilemezsiniz. Ayrıca uzun vadedeki değerinin yanında, bir yazı okumak sabah beyninizi günün koşturmacasına hazırlayacak çok güzel bir aktivite olacaktır. Artık bu yazıları okumak herkesin elinde bir cep telefonu veya tablet olduğundan çok daha kolaydır.

Eğer okumayı sevmiyorsanız, yazmayı da düşünebilirsiniz. Oturun ve hayatınızı daha güzel hale getirecek fikirleri bir kâğıda dökün. Bu fikirler, ileride yapmak istediğiniz projeler olabilir veya sevdiğiniz bir kişiyi mutlu edecek fikirler olabilir ya da okulda ya da iş yerinde olmasını istediğiniz veya daha iyi hale getirebileceğiniz şeyleri listelemek olabilir. Bunu yapmak beyninizi düşünmeye sevk edecek ve gün içindeki verimli çalışma haline iyi bir ön hazırlık olacaktır.

Son olarak, eğer okumayı ve yazmayı sevmiyorsanız ya bir podcast dinleyin ya da sizin hayatınıza anlam katacak bir video izleyin. Böylece, sabahın ilk saatlerinde size bir şeyler katacak bir aktivite yapmış olursunuz, hem de beyninize çalışmaya başlaması ve size gün içinde en verimli hizmeti sunması için ilk hazırlığı yaptırmış olursunuz. İdeal Sabah Rutini

sunlight beaming on green trees
Photo by WARREN BLAKE on Pexels.com

Bu belirttiğimiz üç nokta haricinde sabah rutininizi ekleyebileceğiniz gün içindeki işlerin planlaması, meditasyon, spor gibi farklı aktiviteler düşünülebilir. Kendi hayat şartlarınız ve kişisel isteklerinize uygun olarak bir sabah rutini oluşturun. Bunu yapmak için başlamanız gereken nokta elinize bir kalem ve kağıt almak olacaktır.

Öncelikle sabah kaçta kalkmayı istediğinizi kendinize sorun. Benim size tavsiyem sabah 4 veya 4 buçukta gününüzü başlatmanız olacaktır. İlk aşamada çok zor gibi görünse de vücudunuz bu düzene alıştığında sabah 4 ile 8 saatleri arasında ki inanılmaz verimli saatleri yapmak istediğiniz işler için kullanırsınız. Benim deneyimlerime dayanarak söyleyebileceğim şey, sabah 4 ile 8 saatleri arasında geçen 4 saatin, akşam 8 ile gece 12 arasında geçen 4 saatten çok farklı olduğudur. Ben verimlilik açısından sabahki 4 saatin 4-5 kat daha verimli bir zaman dilimi olduğunu düşünüyorum. Sabah 4’te başladığınız hiçbir aktivite size zor gelmeyecektir ve sizi bu zor aktiviteleri düşük verimli zamanlarda yapmaya çalışan insanların çok önüne geçirecektir.

Sabah kaçta kalktığınızı belirledikten sonra, yukarıda belirttiğim gibi ilk sıraya bir bardak su içmeyi koyun. Daha sonrasında, beyninizi çalıştıracağınız hazırlık aktivitenizi gerçekleştirin. Ondan sonra günlük temizlik ve hazırlık faaliyetlerinizi gerçekleştirdikten sonra, en zor işinizi yapmaya koyulun. İdeal olarak aralıksız iki üç saat çalışmak, günün en verimli saatlerini en efektif şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Bunu yapabilirseniz ve kendinizi bunu alıştırabilirseniz, bugüne kadar hayal dahi etmediğiniz başarıları çok kolay şekilde yakalamaya başladığınızı göreceksiniz.

Bunu da gerçekleştirdikten sonra, günün muhasebesini yapmaya gayret edin. Sabah yapacağınız muhasebe henüz olmamış olayların olmasını istediğiniz şekilde gözünüzün önüne getirilmesidir. Bunu sanki gün bitmiş ve istediğiniz her şey gerçekleşmiş gibi düşünün. O gün içinde deneyimlemek istediğiniz ne varsa, başarmak istediğiniz ne varsa bunu olmuş gibi gözünüzün önüne getirin. İdeal Sabah Rutini

Bunu yapmak beyninizle gerçek dünya arasındaki frekansın aynı noktaya getirilmesi sonucunu doğurur. Böylece gün içinde olmasını istediğiniz şeyler size doğru yol alır ve sizin de verimli çalışmanızla birlikte istediğiniz başarılara ulaşmanız daha da kolaylaşır. Bu şekilde oluşturacağınız sabah rutininizi her sabah disiplinli şekilde takip etmek sabahlarınızı en efektif şekilde kullanmanızı sağlar. Sabah kaçta kalkarsanız kalkın sabahın ilk saatlerini verimli kullanmanız, günün geri kalanını da olumlu etkileyecektir. Bu sebeple, bugün biraz vakit ayırın ve yarından itibaren takip edeceğiniz sabah rutininizi belirleyin. Eğer halihazırda bir sabah rutininiz varsa, bunu aşağıda yorumlar bölümünde belirterek diğer okuyucularla paylaşabilirsiniz. Bu da sizin hayatınızı güzelleştiren ve kaliteli bir hale getiren sabah rutininizi diğer insanlarla paylaşarak zenginleşmek manasına gelecektir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere… İdeal Sabah Rutini

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s