Üniversite, Zaman Yönetimi, İş Hayatı

Pomodoro Tekniği

Daha önce bir yazımda Pomodoro Tekniği hakkında konuşmuştuk. Özellikle uzun süre çalışma gerektiren işlerde, çalışma süresini kısa parçalara bölme ilkesi üzerine kurulu olan bu teknik zor işleri kolaylaştırmak için çok etkilidir. Bu tekniğin eğitim ve iş hayatında kullanılması, özellikle tembellik veya başka sebeple yapılması gereken işleri erteleyen insanlara ilaç gibi gelir. Pomodoro Tekniği

Pomodoro tekniği 1980’li yıllarda Francisco Cirillo ismindeki bir kişi tarafından geliştirilmiş. Bu teknikte en önemli nokta zamanı tutmanızı sağlayacak bir saat bulundurmanız. Bu saati, öncelikle 25 dakikalık zaman dilimlerini takip etmek için kullanıyorsunuz. Bu sistemde 25 dakika çalışıp, 5 dakika ara veriyorsunuz. Bu 25 dakikalık çalışma sürelerinden 4 tanesini tamamladığınızda, daha uzun süreli ve tercihen 10 dakika bir ara verebiliyorsunuz. İşte bu teknikte her bir 25 dakikalık çalışma dilimine bir pomodoro adı veriliyor. Bu teknik ilk önceleri daha ziyade IT sektöründe çalışan insanlar arasında ünlü olsa da, artık bu konuya her sektörden ilgi duyan insanları görmek mümkün. Pomodoro tekniği esasında bir zaman sınırlaması yani timeboxing tekniğidir. Burada tek yaptığınız zaman sınırlamasını 25 dakikalık dilimlere indirgemektir. Pomodoro Tekniği

Pomodoro tekniğini her türlü çalışmanız için bir checklist haline de dönüştürebiliriz. Çalışmaya başlamadan önce tek yapmanız gereken bu checklistte bulunan her bir maddeyi tek tek gerçekleştirmek ve tamamladığınız her maddenin yanına bir artı atmak. Buna göre, örneğin okulla ilgili bir çalışma yapmanız gerekiyorsa, diyelim ki sizin için önemli bir sınava hazırlanacağınızda, aşağıdaki listeyi takip ederek çalışmanızı hem kolay hem de etkili hale getirebilirsiniz. Pomodoro Tekniği

Pomodoro Tekniği Checklisti

  1. Yapmak istediğiniz işi belirleyin.
  2. Yapmak istediğiniz işi küçük parçalara ayırın. Bu küçük parçaların her birinin takriben 25 dakika içinde tamamlanabilecek parçalar olmasına dikkat edin.
  3. Zaman sayacınızı 25 dakikaya ayarlayın ve 25 dakikalık zamanı başlatın.
  4. Bu ilk 25 dakikalık zamanda yapılacaklar listenizde küçük parçalara ayırdığınız konunun ilk parçası üzerinde çalışmaya başlayın. 25 dakikalık süre içerisinde telefonunuza bakmayın, mesajlarınızı incelemeyin, internette yaptığınız iş dışında herhangi bir konuya kafa yormayın ve tamamen ama tamamen yaptığınız işe odaklanın.
  5. Eğer bu 25 dakikalık süre içerisinde birisi gelip size bir soru sorarsa veya sizi telefonla ararsa 30 saniye içinde “Şu anda önemli bir iş üzerinde çalışıyorum sizi daha sonra arayacağım” veya “Şu anda acil bitirmem gereken bir iş var size hemen geri döneceğim” diyerek bu kişiyi başınızdan savın.
  6. 25 dakikalık süre bitince 5 dakikalık dinlenme sürenize geçin. Bu sürede, işi hiç düşünmeyin, kendinizi tamamen başka bir alana odaklayın. Bu sosyal medyanızı kontrol etmek olabilir, mesajlarınıza bakmak olabilir veya kısa bir fiziksel egzersiz yapmak olabilir. Özellikle fiziksel bir aktivite yapmak sizin bir sonraki pomodoroya daha iyi hazırlanmanızı sağlayacaktır.
  7. 5 dakikalık süre bitince 25 dakikalık yeni pomodoronuza başlayın. Bu şekilde toplamda 4 pomodoroyu bitirdiğinizde kendinize 10 dakikalık veya 15 dakikalık büyük bir ara verebilirsiniz.

Bu 7 maddelik checklisti takip ettiğinizde, normalde saatler alabilecek işlerin çok daha kısa zamanda bittiğini göreceksiniz. Bunun en büyük sebebi, 25 dakikalık süreleri tamamen bir iş üzerine odaklanarak geçirmenizdir. Daha uzun süreler çalıştığınızda, örneğin hiç kalkmadan üç-dört saat çalıştığınızda, bu üç-dört saatlik süreyi %100 konsantrasyonda geçirmemiz mümkün değildir. Bu süre, çoğu zaman dış etkenler, bazen de kendi içimizden gelen sebeplerle kesilir. Bu da konsantrasyonun bir kez bozulması anlamına gelir ve tekrar toparlanması oldukça zordur. Dolayısıyla, dört saatlik verimsiz bir çalışma yerine, dört pomodoroluk verimli bir çalışma size yapmak istediğiniz şeyi daha kısa zamanda getirecektir. Pomodoro Tekniği

Pomodoro tekniği ile çalışmanın en büyük getirisi sizi daha aktif hale getirmesidir. Yapılacak çok iş olduğunda hepimizin deneyimlediği duygu, yapılması gereken işleri olabildiğince ertelemektir. Örneğin, 1 ay sonra 5 tane sınava gireceğinizi düşünelim. Bu 5 sınavın hangisine çalışacaksınız bilmediğinizden, genellikle son haftaya kadar ciddi anlamda bir çalışma yapmazsınız. Son hafta geldiğinde, 5 tane sınavın hangisine çalışacağınıza hala karar vermez durumda olursunuz, ama bu sefer zaman sıkışıklığı sebebiyle daha büyük stres ve kaygı duyarsınız.

auditorium benches chairs class
Photo by Pixabay on Pexels.com

İşte bu noktada yapmanız gereken pomodoro tekniğini uygulamaktır. Pomodoro tekniğini uygulamak size ve bilinçaltınıza olumlu mesajlar yollayacaktır. Zira, ne zaman biteceğini bilmediğiniz uzun bir çalışmaya girmek yerine, ne zaman biteceğini bildiğiniz ve ne zaman ara vereceğinizi bildiğiniz bir tekniği takip etmek çok daha kolay olacaktır. Böylece uzun, yorucu ve verimsiz çalışma saatlerini arkanızda bırakmış olursunuz. Buna karşılık, 25 dakikalık kısa, sonunu bildiğiniz ve verimli çalışma zamanlarını kendi sisteminiz içine almış olursunuz. Bunu yaptığınızda, artık zor işleri yaparken işleri erteleme duygusunu hissetmediğinizi göreceksiniz. Zira, beyniniz artık işin zorluğu ve uzunluğunu değil sadece çalıştığınız 25 dakikalık zaman dilimini düşünecektir. Böylece 5 tane sınava yavaş yavaş ve 25 dakikalık zaman dilimleri halinde çalışmaya başlarsınız. Bu tekniği kullandığınızda göreceğiniz uykusuz geceler boyunca verimsiz çalışmalar yerine, kısa ve verimli bir çalışmanın sonunda 5 tane sınava normalde olduğundan çok kısa sürede hazırlanmak ve geri kalan vakti yapmak istediğiniz diğer işlere ayırmak olacaktır.

Aynı şekilde, iş hayatında da çalışmanızı 25 dakikalık dilimlere bölmek ve geri kalan 5 dakikada ofisinizi düzenlemek gibi kafanızı dağıtabilecek diğer konulara yönelmek, o 25 dakikalık etkinliğinizi çok önemli ölçüde artıracaktır. Ancak burada önemle durulması gereken husus, pomodoro tekniğini büyük bir disiplinle uygulamak ve tekniğe 25 dakikalık çalışma dilimlerini kaçırmadan devam etmektir. Zira, 25 dakikalık zaman dilimleri içinde konsantrasyonunuzu kaybeder ve sosyal medya gibi diğer konulara odaklanmanızı ayırırsanız, o 25 dakikalık çalışmanın hiçbir manası kalmayacaktır. Bu durumda pomodoro tekniği tamamıyla kullanılmaz hale gelir ve uzun süreli çalışmada elde edeceğiniz azaltılmış verimi dahi alamayabilirsiniz.

Pomodoro tekniğini hayatınızın içine eklediğinizde, bu tekniğin eğitim ve iş hayatınızda birçok konuyu iyileştireceğini ve sizi daha iyiye olan yolculuğunuzda destekleyeceğini göreceksiniz. Pomodoro tekniğini disiplinli olarak devam ettirmek hayatınız boyunca size yardımcı olacak çok iyi bir alışkanlık edindirecektir. Pomodoro tekniği sayesinde zaman yönetiminiz ve verimliliğiniz inanılmaz ölçüde artar. Kısa süreler içerisinde kendinizi geliştirdiğiniz odaklanma yeteneğiniz, zaman içinde daha uzun sürelere yayılacak ve hayatınızın her alanında size yardımcı olacaktır. Odaklı şekilde yaptığınız iş her zaman verimsiz ve konsantrasyon kaybı ile yaptığınız işten çok daha kaliteli ve çok daha hatasız olacaktır.

Çalışma çalışmayı çektiğinden, pomodoro tekniğine bir kez alıştığınızda çalışmak için motivasyonunuzun da yükseldiğini göreceksiniz. Böylece çalışmanız için verimli bir zaman dilimi yeterli olacak ve bütün gününüzü çalışma ile geçirmek zorunda kalmayacaksınız. Bu kartopu gibi büyüyerek ilerleyen bir husustur. Nasıl verimliliğinizi arttırıp daha kısa sürede çalışıyorsanız, aynı şekilde geriye kalan vaktinizde yapmak istediğiniz başka konulara, birlikte vakit geçirmek istediğiniz insanlara ayrılacaktır. Böylece yıllar boyunca çalışma hayatınızı daha motive ve genel olarak hayatınızı daha eğlenceli bir yer haline getirmiş olacaksınız.

Bu sistemi takip etmeniz hayatınızda verimlilik anlamında yapabileceğiniz en önemli adım olacaktır diye düşünüyorum. Umarım bu teknik hakkında bahsettiklerim sizler için yararlı olur. Eğer bu yazıyı okuduysanız ve pomodoro tekniğini kullanmaya başladıysanız, teknik hakkında ne düşündüğünüzü ve çalışma hayatınızı nasıl etkilediğini aşağıda yorumlar bölümünde yazarsanız sevinirim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s