Plan, Zaman Yönetimi

Nasıl Konsantre Olunur? (2)

İşe veya derse konsantre olmak ve konsantrasyonumuzu korumak için kullanacağımız ikinci yöntem plan yapmaktır.

Konsantre olmak ve konsantrasyonunuzu korumak için çalışmaya başlamadan önce bir plan oluşturun:

 • Çalışmaya başlamadan önce yapılacak işlerin bir öncelik sıralamasını yapın. Hangi işin hangi zaman diliminde yapılacağını belirleyin. Bu basit gibi görünse de konsantrasyonun korunmasında en önemli yöntemlerden biridir. Planınız olduğunda, beyninizi tercih yapmak zorunda bırakmazsınız. Planınız olduğunda beyniniz bir makine gibi planda yazanları sırasıyla tek tek gerçekleştirir.
 • Plan özellikle yapılacak bir çok şey varsa ve çalışmaya nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız yardımcı olacaktır.
 • Önce yapılacak heşeyi bir kağıda yazın. Hangisinin önemli olduğu, hangisinin önce yapılması gerektiği bu aşamada önemli değil. Sadece yapılması gereken her şeyi bir kağıda yazın.
 • Sonra kağıda döktüğünüz bütün bu yapılacaklar listesini önem ve önceliğe göre sıralayın. Sizin dışınızdaki kişilerin önem veya öncelik sırasına dair düşüncelerini dikkate almayın. Bu tamamıyla sizin vereceğiniz bir karardır. Şimdi buna göre yapılacakları önem ve öncelik sırasına göre numaralandırın. Yapılması mutlaka gerekli olan işler varsa bunların üstünü sarı bir highlighter ile vurgulayın. (Çok düşündüm ama highlighter’a bir Türkçe karşılık bulamadım. Belki bundan sonra işaret kalemi diyebiliriz.)
birds eye view photo of freight containers
Photo by Tom Fisk on Pexels.com
 • Kendinize bu işler arasında en yapmak istemediğiniz ve yapmaktan kaçındığınız işi sorun. Bu iş, sizin ilk sırada yapmanız gereken iştir.  Brian Tracy, bu işleri “Ye O Kurbağayı – Eat That Frog” isimli kitabında kurbağaya benzetiyor ve sabah ilk iş o kurbağayı yemenizi öneriyor. Zor işleri yapmak zordur, ama tamamlanınca da en güzel duyguyu onlar hissettirir.
 • Hemen yarın gerekli olmayan ama yapılması durumunda size uzun vadede en büyük katkıyı sağlayacak işleri mavi işaret kalemi ile vurgulayın. Bunlar da sizin geciktirmeden yapmanız gereken işlerdir. Hiç olmazsa günde yarım saatinizi bu işlere ayırın.
 • Kendinize bir haftalık bir de günlük plan oluşturun. Yukarıda belirlediğiniz yapılacak işleri haftalık planınıza yerleştirin. Google’a “weekly plan template” yazarsanız önünüze yüzlerce hafalık plan taslağı çıkacaktır. Bunlardan hoşunuza gideni bastırın ve yapılacak işlerinizi öncelik sırasına göre bu plana girin.
woman illustrating albert einstein formula
Photo by JESHOOTS.com on Pexels.com
 • Sonra kendinize bir günlük plan oluşturun. Google’a “daily plan template” yazarsanız yine yüzlerce günlük plan taslağı bulabilirsiniz. Hoşunuza gideni bastırın. O gün yapacağınız işi veya işleri küçük parçalara bölüp günlük planınıza işleyin.
 • Günlük planınıza dinleneceğiniz zamanları girmeyi unutmayın. Mesela:
  • Sabah: Kahvaltı
  • Öğle: Öğle yemeği
  • Öğleden sonra: Kısa bir atıştırma arası
  • İkindi: Çay-kahve arası
  • Akşam: Akşam yemeği ve uyku.
 • Günlük planınızı 30 dakikalık dilimlere bölün ve her bölüme yapılacak işleri girin.

Bu sistem sizin gününüzü daha önce hiç olmadığı kadar verimli bir hale getirecek ve konsantrasyonunuzu hiç kaybetmemenizi sağlaycaktır. Artık işler ve dersler hiç ummadığınız kadar kısa sürede bitecek ve geri kalan vaktiniz size ve sevdiklerinize kalacak. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s