Kariyer, Plan, Zaman Yönetimi

Nasıl Konsantre Olunur? (3)

İşe ve derse nasıl konsantre olmak ve konsantrasyonu korumak için bir başka yöntem de çalışırken süre tutmaktır.

  • Çalışmaya başlamadan önce kaç dakika çalışacağınızı belirleyin ve kendinize bu süre boyunca konsantre şekilde çalışacağınızı ve sonrasında 5 dakika dinleneceğinizi söyleyin.
  • Beynimiz çalışmanın sonunu görebilirse, o işe yapmaya çok daha kolay odaklanır. Kendinizi belli bir süre ile sınırlarsanız, normalde çok uzun yapacağınız işleri kısa sürede tamamlayabilirsiniz.
  • Daha önce bir kaç yazıda üzerinde durduğum Pomodoro Tekniği, bu sınırlı zaman çalışma yönteminin çok güzel bir örneğidir. 25 dakika konsantre şekilde çalışıp, aralarda 5 dakikalık molalar yaparsanız, çok zor işleri kolayca bitirebilirsiniz.
  • Molalarınızda fiziksel aktiviteler yapmaya gayret edin. En azından ayağa kalkın ve biraz hareket edin. Böylece hem vücudunuzun kan sirkülasyonu düzenlenecektir hem de uzun vadeli bel problemlerinden korunmuş olursunuz.

Bu yazıyla birlikte konsantre olma ve konsantrayonu koruma yöntemlerimizi konuşmuş olduk. Umarım bu yöntemler size işinizde ve derslerinizde yardımcı olur. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s