Başarı, Plan, Zaman Yönetimi

Yapılacaklar Listesi

Yapılacaklar listesi verimliliğin artırılması için en önemli araçtır. Yapacaklarınızı sakın aklınızda tutmayı denemeyin. Hepsini aklınızda tutamayacağınız gibi, bir süre sonra inanılmaz bir stres yaşamaya başladığınızı görürsünüz. Bunun sebebi açıktır. Beyin yapılıp tamamlanmayan şeyleri, tamamlanana kadar düşünür. Ne zaman, nasıl, nerede soruları beyninizin içinde gece gündüz dolaşmaya başlar. Bu da mental anlamda inanılmaz bir yorgunluk yaşamanız manasına gelir.

Bunu engellemek ve beyninizin şu anda uğraştığınız iş dışında başka bir şey üzerinde düşünmemesini sağlamak için, beynimize yapılacak diğer işlerin bir şekilde kontrol altına alındığını göstermemiz gerekir. Bütün işleri aynı gün içinde bitirmemiz mümkün olmadığına göre, bunun en kolay yolu yapılacak işleri bir kâğıda dökmektir. İşte biz buna yapılacaklar listesi diyoruz.

animal cavalry countryside equestrian
Photo by Lorenzo Pacifico on Pexels.com

Yapılacak işleri bir yapılacaklar listesine eklediğinizde, bu yapılacak işler artık başı boş vahşi atlar gibi zihninizde koşmaya devam edemez. Artık o atlar ahırlarında kontrol altına alınmış olur ve bir daha dışarı çıkacakları zamana kadar sessiz sakin ahırlarında beklerler. İşte bu vahşi atları kontrol altına almak ve onları beyninizin içinde kovalarken harcayacağınız zaman ve enerjiden tasarruf etmek için her işe başlamadan önce 5 dakika ayırın ve bir yapılacaklar listesi hazırlayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s