Amaç, Üniversite, Başarı, Plan, Zaman Yönetimi

Kaç Tane Yapılacaklar Listem Olmalı?

Bu sorunun cevabı bana göre üç.

  • Ana Liste: Öncelikle bütün yapılacak işlerin girdiği bir ana listeniz olmalı. Bu listeye ne zaman tamamlanması gerektiği önemli olmadan bütün yapılacak işlerinizin yazılması gerekiyor. Bu genellikle en uzun liste olduğundan, ben bu listeyi Google Keep üzerinde tutmayı seviyorum. Google Keep, Google’un yapılacaklar listesi yapmanızı sağlayan bir uygulaması, ayrıca bilgisayarda internet tarayıcınız üzerinden de sitesine ulaşabiliyorsunuz. Eminim bunun dışında da onlarca mükemmel app ve site vardır, ama ben Google Keep ile başladım ve öyle devam ediyorum. Şu ana kadar da oldukça memnunum.
  • Haftalık Liste: Her hafta Pazartesi gününden başlayarak haftalık listenizi oluşturun. Bunu da Google Keep’te tutabilirsiniz. Ana listede bulunup bu hafta yapılacak işleri haftanın günleri altında planlayın.
  • Günlük Liste: Bunu bir not defterinde tutmayı tercih ediyorum. Burada her gün yapacaklarım yazıyor. Her bir ana işi 25 dakikada tamamlayabileceğim küçük parçalara bölüyorum ve bunları da bu günlük listeye ekliyorum.

Bu üç listeyi her zaman başvurabileceğiniz şekilde kolay mecralarda hazırlayın. Böylece ihtiyaç duyduğunuzda her üç listeye de aynı anda bakıp değişiklikler yapabilirsiniz. Üçten fazla liste tutmamaya özen gösterin, zira liste sayısı çoğaldıkça planlama karmaşık bir hal almaya başlıyor. Beyin bu karmaşıklığı sevmediğinden bir süre sonra disiplinli olarak bu plana uymaktan vazgeçiyor. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s